fbpx

Der, die, das – czubek gramatycznej góry lodowej. Dlaczego rodzajniki po niemiecku są takie ważne?

rodzajniki po niemiecku

Halli hallo!

Czy rozpoczynając naukę gramatyki języka niemieckiego masz wrażenie, że jest to wielka góra lodowa, która staje Ci na drodze do poprawnego mówienia po niemiecku? Jeśli spoglądasz na nią z dołu i zastanawiasz się jak na nią wejść, jesteś w dobrym miejscu – dzisiaj, na przykładach, pokażę Ci, jak się na nię wspiąć, bez większego szwanku 🙂

Gramatyka niemiecka to logiczny, aczkolwiek złożony system. Wszystko łączy się ze sobą, ale wiadomo – są pewne solidne podstawy, które gwarantują, że bez większych problemów wejdziemy na sam szczyt tej góry lodowej. Zaraz powiem Ci, na to zwracać uwagę, żeby się nie poślizgnąć 😉

A co znajdziemy na szczycie? Oczywiście nasze ukochane rodzajniki der die das! W tej lekcji pokażę Ci, dlaczego tak właśnie jest, i dlaczego, poprawne użycie rodzajników niemieckich jest takie ważne. Zaczynamy!

Znasz rodzajniki der die das = ogarniasz Dativ, Akkusativ & Co. 

Na początek zajmiemy się przypadkami: Nominativ, Dativ, Akkusativ, Genitiv. Powiedzmy, że chcemy powiedzieć coś konkretnego, konkretnej osobie – czyli jemandem etwas sagen. Wybrałam dla Ciebie trzy przykłady z rodzajnikami der die das, które odmienimy przez dwa przypadki, Dativ i Akkusativ:

➡️ Rodzajnik słówka + przypadek = poprawnie zbudowane zdanie 🏆

DATIV – jemandem etwas sagen

 • der Mann + Dativ = dem

Ich habe es dem Mann gesagt.

 • die Frau + Dativ = der

Ich habe es der Frau gesagt.

 • das Kind + Dativ = dem

Ich habe es dem Kind gesagt.

Jak widzisz, nawet tak proste zdania wymagają od nas wiedzy, jaki rodzajnik pasuje do danej rzeczy czy osoby (der Mann, die Frau, das Kind), by móc potem poprawnie odmienić ją przez przypadek. 

Są one mega ważne w nauce niemieckiej gramatyki, dlatego warto się przy nich dłużej zatrzymać i dobrze je opanować. Jeśli zastanawiasz się, jakie są sposoby na zapamiętanie niemieckich rodzajników, co niewątpliwie ułatwi Ci żonglowanie przypadkami, to polecam Ci regularne ćwiczenia, najlepiej z dobrym nauczycielem, zamiast ciągłego spoglądania do tabelek. Tabelki są świetne na początku, jednak w późniejszej nauce języka, polecam zostawić je na tablicy czy biurku i samemu otwierać odpowiednie szufladki w swojej głowie i po prostu działać w praktyce 🙂 Pamiętaj przy tym, że robienie błędów… jest świetnym nauczycielem. Nasza głowa świetnie zapamiętuje raz zrobiony błąd i więcej go nie powtarza. Jak wiadomo: Fehler sind die besten Lehrer 😉

Jeśli szukasz metod i sposobów na szybkie i efektywne uczenie się tego, jak stosować rodzajniki po niemiecku to mam dla Ciebie świetną wiadomość. W październiku startujemy z rodzajnikowym wyzwaniem, link do zapisów znajdziesz tutaj. Podczas wyzwania będziemy wspólnie pokonywać typowe polskie błędy w der, die, das! Dołącz do nas i powiedzieć typowym błędom “Tschüß”! 😉

🇩🇪 Dołącz do wyzwania 💪
i pokonaj typowe "polskie" błędy
w rodzajnikach der, die, das

Jesteś za pan brat z niemieckimi rodzajnikami? Końcówki przymiotników to dla Ciebie pikuś!

 

Odmiana przymiotnika przez przypadki, w rodzajniku określonym, najlepiej wygląda na przykładach. Dlatego przygotowałam dla Ciebie trzy zdania na których widać, do czego jeszcze przydaje się znajomość rodzajników. Dzięki niej końcówki przymiotników nie będą Cię już doprowadzać do szewskiej pasji. 

 

➡️ Rodzajnik + przypadek + przymiotnik = poprawna końcówka przymiotnika w zdaniach, które coś opisują 🏆

 

DATIV – jemanden etwas sagen

 

 • der Mann + Dativ = dem

Ich habe es dem verrückten Mann gesagt.

 • die Frau + Dativ = der

Ich habe es der verrückten Frau gesagt.

 • das Kind + Dativ = dem

Ich habe es dem verrückten Kind gesagt.

 

Na przykładzie szalonego mężczyzny, kobiety i dziecka widzimy, jak rodzajnik wpływa na odmianę przymiotnika. Poprzez przymiotniki opisujemy osoby i rzeczy, a wiedząc jaki jest rodzajnik, wiemy, jaka jest końcówka i już możemy opisywać świat. Przyznasz, że to podstawowa umiejętność w posługiwaniu się językiem obcym, prawda?

 

Nie przejmuj się, jeśli nie zrozumiesz teraz wszystkiego. Nauka niemieckiej gramatyki to długi proces, w którym krok po kroku poznajesz jej zasady. Dzisiaj skup się na tym, aby dowiedzieć się i zrozumieć, do czego potrzebne są Ci rodzajniki niemieckie. Są one bowiem magiczną super mocą 😉  

Masz rodzajniki der die das w jednym paluszku? Zaprzeczenia z kein, keine & Co. to wtedy małe piwko

 

Przeczenia kein, keine, keinen, keinem to kolejny krok w drodze na naszą gramatyczną górę lodową. Kiedy chcesz powiedzieć, że na przykład masz sekret, którego nie powiedziałaś żadnemu mężczyźnie, czyli keinem Mann, użyjesz właśnie rodzajnika negatywnego, czyli przeczenia. Jeśli dobrze znasz rodzajniki der die das, to możesz też poprawnie przeczyć po niemiecku. Spójrz na te proste przykłady: 

 

➡️ Rodzajnik + przypadek + przeczenie “kein” = poprawne zdanie, w którym czemuś zaprzeczamy 🏆 

 

 • der Mann + Dativ = keinem

Ich habe es keinem Mann gesagt.

 • die Frau + Dativ = keiner

Ich habe es keiner Frau gesagt.

 • das Kind + Dativ = keinem

Ich habe es keinem Kind gesagt.

 

Podsumowując – jeśli znasz rodzajnik rzeczownika, którego chcesz użyć w zdaniu i wiesz, jak go odmienić, możesz poprawnie przeczyć po niemiecku. To kolejna ważna i podstawowa umiejętność, którą warto opanować. Bo ile razy zdarzyło Ci się powiedzieć: “Sorry, ich habe keine Zeit”? No właśnie. Ważne jest to, żeby powiedzieć to poprawnie.

Jeśli znasz rodzajniki po niemiecku, możesz też sprawnie żonglować słówkami typu “jego, jej, ich” 

Jeśli umiesz rozpoznawać rodzajniki der die das to masz też zaimki dzierżawcze w jednym paluszku. Są to słówka typu i: jej, jego, twoje, moje itd. Niech nie odstraszy Cię kolejna tabelka, którą widzisz po wygooglowaniu “zaimków dzierżawczych” –  pamiętaj, że wiele kroków masz już za sobą, i z tym również sobie poradzisz! Mam dla Ciebie kolejne przykłady, które pokazują, że również ta gramatyczna podróż rozpoczyna się od … rodzajników.

 

➡️ Rodzajnik + przypadek = poprawne zdanie z zaimkiem dzierżawczym 🏆

 

 • der Mann + Dativ + = sein (jego)

Das ist sein Problem.

 • die Frau + Dativ = ihr (jej)

Das ist ihr Problem.

 • das Kind + Dativ  = sein (jego)

Das ist sein Haus.

 

Na  koniec przygotowałam dla Ciebie krótką historyjkę, która pokazuje, jak ważna jest nauka niemieckich rodzajników, aby móc poprawnie posługiwać się językiem niemieckim na co dzień. Du kannst dann alles erzählen, was Du willst 😉 

 

 • Gestern habe ich einen Mann getroffen. (opowiadam o pewnej czynności, którą wykonałam wobec pewnej osoby – używam przypadku Akkusativ)
 • Es war ein junger, verrückter Mann. (Opisuję tego mężczyznę poprawnymi przymiotnikami, ponieważ znam rodzajnik)
 • Er hat mich gefragt, ob ich Geld habe. Ich habe ihm geantwortet: Nein, ich habe kein Geld. Es tut mir leid. (Przeczę, czyli mówię, że nie mam pieniędzy)
 • Seine Reaktion war nicht toll. Er war nicht zufrieden. (Mówię, że jego reakcja nie była fajna, czyli używam zaimka dzierżawczego) 

Jak Ci się podobała ta historyjka? Jest ona 100 % poprawna, a wszystko dziękim naszym “kochanym” rodzajnikom 😉 Jak widzisz są one całkowitą podstawą poprawnego władania niemieckim. Jestem ciekawa, co myślisz o takim sposobie mówienia o niemieckiej gramatyce? A może masz swój inny sposób? Podziel się tym w komentarzu, chętnie przeczytam! 

 

W tym miejscu pragnę Cię również gorąco zaprosić na kurs, podczas którego będziemy się uczyć, jak rozpoznawać niemieckie rodzajniki. Poznasz moją autorską metodę, dzięki której rozpoznawanie rodzajników nie będzie już “utrapienie”! W czasie kursu pokażę Ci, jak rozpoznawać rodzajniki bez wkuwania ich na pamięć. Zobaczysz, że w tym całym gramatycznym szaleństwie jest sporo deutsche Ordnung. Przełożę to dla Ciebie na konkretne kroki. Po kursie będziesz znać niezawodną metodę na rozpoznawanie der die das. Po więcej informacji kiedy ruszą zapisy, obserwuj fanpage Los geht’s na facebooku! 

 

Jeśli chcesz szlifować swoje umiejętności językowe i szukasz miejsca, w którym wiedza przekazywana jest w przyjazny i prosty sposób, zapraszam Cię serdecznie na mój fanpage Los geht’s, do dołączenia do naszej grupy Power-Frauen. Dajemy radę po niemiecku, oraz na mój kanał You Tube. Znajdziesz tam wiele fiszek, ciekawostek m.in. na temat niuansów językowych i porad zupełnie za darmo! 

 

Schöne Grüße Justyna z Los geht’s!

—–—————————————————————————————————————————————————————————

P.S. Ah, zapomniałabym dodać! Jeśli zamiast czytać, wolisz oglądać, to zapraszam Cię do obejrzenia lekcji na żywo, na podstawie której powstał ten wpis.

Podobało Ci się?

Podziel się wpisem na facebooku, whatsappie & prześlij e-mailem.


To dla mnie wielka motywacja.

Justyna z Los geht's!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Justyna Goliasz-Magic, Los geht’s!  2019

Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

 

Jeszcze tylko jeden krok:

1. Żeby otrzymać dostęp do wyzwania, sprawdź swoją skrzynkę e-mailową.                                

2. Otwórz maila o tytule „Potwierdź zapis – Los gehts” i potwierdź zapis.  Nie widzisz e-maila? Obejrzyj ten filmik. Podpowiem Ci, jak to zrobić :)