fbpx

Rodzajnik zerowy w niemieckim

gramatyka niemiecka rodzajnik zerowy

Spis treści wpisu

Rodzajnik zerowy w języku niemieckim – poznaj go już dziś!

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że nie ma mowy o nauce niemieckiego bez przyswojenia rodzajników. Omawialiśmy ich podział oraz odmianę. Dziś przyszedł czas na rodzajnik zerowy w języku niemieckim, czyli… rodzajnik widmo. 🙂 Mamy przeczucie, że się z nim polubisz! Dlaczego? Bo to on mówi o tym, kiedy możesz zrezygnować z używania „der”, „die”, „das” oraz „ein” i „eine”. Okazuje się bowiem, że gramatyka niemiecka uwzględnia sytuacje, w których rzeczowniki mogą występować bez swoich wiernych towarzyszy. Jesteśmy przekonani, że wzbudziliśmy Twoją ciekawość. Zostań więc z nami i przygotuj się na lekturę, bo w poniższym poradniku znajdziesz praktyczne przykłady przygotowane przez naszą lektorkę Justynę, która zna to zagadnienie od podszewki. Gotowy? Zaczynajmy!

Jakie rodzajniki mamy w języku niemieckim?

W języku niemieckim mamy rodzajniki określone, nieokreślone i rodzajnik zerowy. O rodzajnikach pisaliśmy już dokładniej w jednym z wcześniejszych gramatycznych wpisów.

Rodzajniki określone to “der” (rodzaj męski), “die” (rodzaj żeński), “das” (rodzaj nijaki). Pojawiają się one wtedy, kiedy mówimy o czymś konkretnym lub o czymś wyjątkowym na skalę światową (np. słońce “die Sonne” – jest tylko jedno :)).  

Rodzajnikami nieokreślonymi są “ein” (rodzaj męski i nijaki) eine” (rodzaj żeński).  Stosujemy je w sytuacji, kiedy rozmawiamy o czymś, co jest bliżej nieokreślone – najczęściej po raz pierwszy A co z rodzajnikiem zerowym? Zerknij na poniższe zestawienie. Tam, gdzie pojawiają się myślniki, nie ma żadnego rodzajnika. 

Rodzajnik zerowy mamy wtedy, gdy nie musimy używać żadnego rodzajnika, czyli mamy go całe “zero”. 😉 Rodzajnik zerowy to po niemiecku “der Nullartikel”. 

Kiedy można zrezygnować z rodzajników w niemieckim?

Niemcy kochają swoje rodzajniki. 😉 Jest jednak dziesięć sytuacji, w których mogą się bez nich obejść. W tych przypadkach rzeczowniki mogą – a nawet powinny – występować bez rodzajnika:

 1. Rodzajnik nieokreślony w liczbie mnogiej (Unbestimmter Artikel im Plural)
 2. Imiona i nazwiska (Vornamen und Namen)
 3. Nazwy firm (Firmennamen)
 4. Miasta, kontynenty i większość krajów (Städte, Kontinente und die meisten Länder)
 5. Narodowości i języki (Nationalitäten und Sprachen)
 6. Zawody w zdaniach z wyrażeniami “być kimś z zawodu”, “pracować jako” oraz z czasownikiem“stać się” (Berufe in Sätzen mit “von Beruf sein”, “arbeiten als” und “werden”)
 7. Miary, wagi, ilości – bardzo często w odniesieniu do produktów spożywczych i jedzenia (Maß, Gewicht, Mengen – sehr oft bei Lebensmitteln und beim Essen)
 8. Niepoliczalne rzeczy, tkaniny i materiały w kontekście ogólnym (Unzählbare Dinge, Stoffe und Materialien im allgemeinen Zusammenhang)
 9. Emocje, pojęcia abstrakcyjne (Emotionen, Abstraktes)
 10. Zdania “z” i “bez” (Sätze “mit” und “ohne”)

Rodzajnik zerowy w praktycznych przykładach

Sucha teoria na niewiele się zda, jeśli nie połączymy jej z praktyką. Dlatego przygotowałam dla Ciebie 10 przykładowych zdań: po jednym zdaniu do każdego podpunktu z naszego poprzedniego akapitu. Ponumerowałam je od 1 do 10, abyś bez problemu dopasował sytucję do konkretnego zdania. Gotowy na praktyczną dawkę wiedzy? Los geht’s! 😉

 1. Kinder spielen gerne. – Dzieci lubią się bawić.
 2. Mein Hausarzt heißt Herr Müller. – Mój lekarz rodzinny nazywa się pan Müller.
 3. Willst du bei Rossmann arbeiten? – Chcesz pracować w Rossmannie?
 4. Meine Schwester wohnt in Asien. – Moja siostra mieszka w Azji.
 5. Ich spreche Polnisch, Deutsch, Englisch und Mongolisch. – Mówię po polsku, niemiecku, angielsku i mongolsku.
 6. Tanja arbeitet als Reinigungskraft. – Tanja pracuje jako sprzątaczka.
 7. Ich habe drei Bananen gekauft. – Kupiłem trzy banany.
 8. Wir haben noch Salz, Pfeffer und Öl. – Mamy jeszcze sól, pieprz i olej.
 9. Liebe ist sehr wichtig. – Miłość jest bardzo ważna.
 10. Heute koche ich Tomatensoße mit Reis. – Dziś gotuję sos pomidorowy z ryżem.

Rodzajnik zerowy w języku niemieckim – kiedy mamy z nim do czynienia?

Teraz wiesz już, czym jest rodzajnik zerowy. Niemiecki nie pozwala się nudzić, prawda? Pewnie się tego nie spodziewałeś, ale aż w dziesięciu sytuacjach możesz odpuścić sobie stosowanie rodzajników określonych i nieokreślonych. Masz na to naszą zgodę – wrzuć na luz, ale nie żegnaj się na dobre z niemieckimi rodzajnikami, bo jeszcze Ci się przydadzą! 😉 

Gramatyka to złożone zagadnienie – dlatego, jeżeli chcesz porządnie ją zgłębić, zapisz się na nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym. O rodzajniku zerowym porozmawiamy, nawiązując do zawodów, więc będzie naprawdę ciekawie. Nie zabraknie historii z życia codziennego, które pokażą, że niemiecki dla początkujących przyda Ci się w wielu różnych sytuacjach. 

Jeśli jeszcze się wahasz, zachęcamy do zapoznania się z pozytywnymi opiniami, które kursanci pozostawili w naszych mediach społecznościowych. Nie możemy się już doczekać spotkania z Tobą. Zapisz się na zajęcia i poznaj niemiecki, którego rzeczywiście używają Niemcy. Do zobaczenia! Los geht’s!

kursy niemieckiego online

Fiszki w aplikacji! 🤩

Ale czekaj, czekaj… poza gramatyką interesujesz się też nauką niemieckich słówek? To świetnie trafiłeś. Mamy dla Ciebie rozwiązanie – fiszki w aplikacji na telefonZapisz się na nasz newsletter i otrzymuj co tydzień 10 fiszek z języka niemieckiego prosto na swojego e-maila – zupełnie za darmo! Przekonaj się, że nauka niemieckiego może sprawiać frajdę! 🎢 

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.