Zdążyliśmy już przedstawić Ci trzy niemieckie przypadki: Nominativ, Akkusativ i Dativ. Zadbaliśmy o to, żebyś się z nimi polubił, a dziś zapoznamy Cię z kolejnym członkiem tej wesołej gromadki. To Genitiv – niemiecki dopełniacz. Powiemy sobie o tym, kiedy go używać oraz jak odmieniamy w nim rzeczowniki, przymiotniki i rodzajniki. Zdradzimy Ci też właściwe dla niego pytanie kontrolne. Gramatyka niemiecka przestanie być Twoim zmartwieniem i kolejny raz przekonasz się, że jej nauka może przebiegać w miłej atmosferze. Nie ma na co czekać, do dzieła!
Dopełniacz (Genitiv) jest jednym z czterech przypadków w języku niemieckim. Wskazuje on na przynależność. To znaczy, że coś do kogoś albo czegoś należy.
Das ist die Geschichte der Familie Mayer. – To jest historia rodziny Mayerów.
Das ist das Zimmer des Bruders. – To jest pokój brata.
Genitiv „łączy” ze sobą dwa rzeczowniki i wskazuje na ich przynależność do siebie. Rzeczownik oznaczający „właściciela” występuje w Genitivie. Dzisiaj poznamy deklinację rzeczowników w Genitivie wraz z odmianą rodzajnik, które im towarzyszą.
die Stimme der Schauspielerin – głos aktorki
Pytanie kontrolne dla Genitivu brzmi: Wessen? / Czyj?
Niemiecki Genitiv czasami wydaje się nieco „formalny” i „zawiły” ze względu na końcówkę -s. Ponadto jest on często używany w oficjalnych listach, czyli w formalnym kontekście. Na co dzień używa się go trochę rzadziej niż Nominativ, Akkusativ i Dativ. Mimo tego bardzo ważne jest, żeby się go nauczyć. Jeśli jednak Niemcy mają możliwość, to zamiast używać Genitivu, korzystają z dwóch gramatycznych sposobów, jak go ominąć.
W języku polskim bardzo często używamy Genitivu. Natomiast po niemiecku zamiast używać Genitivu, Niemcy często łączą ze sobą rzeczowniki w jedno słowo. Uwaga: Nie zawsze da się zrobić taką zamianę!
anstatt das Zimmer der Kinder
→ das Kinderzimmer – pokój dzieci
anstatt die Größe der Wohnung
→ die Wohnungsgröße – wielkość mieszkania
anstatt das Ende des Monats
→ das Monatsende – koniec miesiąca
Gdy coś należy do kogoś, zwykle zadajemy pytanie w Genitivie: Wessen ist das? / Czyje to jest? Czasami można wyrazić to samo za pomocą Dativu. Pytanie brzmi więc: „Do kogo to należy?” lub „Czyje to jest?”. Bardzo ważny jest tutaj przyimek „von” należący do Dativu. To właśnie jego i Dativu używamy zamiast Genitivu. Co ciekawe, mimo zmiany przypadku, znaczenie pozostaje takie samo. Uwaga: Nie zawsze da się zrobić taką zamianę!
Genitiv: Das ist das Arbeitszimmer meines Vaters.
Dopełniacz: To jest gabinet mojego ojca.
Dativ: Das ist das Arbeitszimmer von meinem Vater.
Celownik: To jest gabinet mojego ojca.
Genitiv: Ich habe viele Staffeln dieser Serie gesehen.
Dopełniacz: Widziałem wiele sezonów tego serialu.
Dativ: Ich habe viele Staffeln von dieser Serie gesehen.
Celownik: Widziałem wiele sezonów tego serialu.
W tabeli możesz zobaczyć, jak odmieniać rodzajnik określony i nieokreślony oraz rzeczownik w liczbie pojedynczej i mnogiej w trzech rodzajach: męskim, żeńskim i nijakim w Genitivie.
Jak widzisz, w Genitivie następuje mała zmiana – rzeczowniki męskie i nijakie otrzymują wyjątkowo końcówkę „-s” lub „es”.
das Spiel einer Schauspielerin – gra (pewnej) aktorki
die Schauspielerin → einer Schauspielerin
der Schlussteil eines Films – końcówka (pewnego) filmu
der Film → eines Filmes
das Auto des Chefs – samochód szefa
der Chef → des Chefs
der Rest des Tages – reszta dnia
der Tag → des Tages
Przed imionami i nazwiskami nie używamy rodzajników. Jak więc utworzyć Genitiv z imionami? Zerknij:
Imię lub nazwisko występuje wtedy przed rzeczą, którą dana osoba posiada, i otrzymuje końcówkę „s”. A jeżeli imię kończy się na „s”, „ß”, „x” lub „z”, to nie otrzymuje dodatkowej końcówki „s”, tylko apostrof:
To bardzo proste. W Genitivie wszystkie przymiotniki otrzymują końcówkę -en.
Tak, oczywiście! Większość Niemców mówi „koniec tego roku” – „Ende diesen Jahres“, ale ponieważ jest to Genitiv, to książkowo powinno mówić się „Ende dieses Jahres“. W efekcie końcowym obie wersje się przyjęły i są poprawne.
Jesteśmy pod wrażeniem. Znakomicie sobie poradziłeś! Wiesz już, że dopełniacz w niemieckim łączy dwa rzeczowniki i śmiało zadajesz pytanie „Wessen?”. Nie martw się, jeśli jeszcze zdarzają Ci się błędy. Praktyka czyni mistrza, dlatego zapraszamy na nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym. Otrzymasz tam od nas sporo autorskich ćwiczeń. Zostały stworzone tak, by nauka przy ich pomocy była efektywna i przygotowywała Cię do komunikowania się z Niemcami bez bariery językowej. O Genitivie porozmawiamy sobie podczas zajęć poświęconych filmom, więc obiecujemy, że będzie ciekawie. 🙂
Właśnie w taki sposób pokażemy Ci niemiecki – od tej praktycznej, interesującej strony. Bez stresu, skomplikowanych regułek czy uczenia się na pamięć słownika i suchej teorii. Niemiecki dla początkujących zamienimy w dobrą zabawę tak, byś zdobywał wiedzę szybko i w dobrej atmosferze. To jak, widzimy się na kursie? Mamy nadzieję, że tak! Los geht’s!
Masz ochotę na cotygodniową kawę z niemieckim? 🙂 Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj 10 fiszek tygodniowo – zupełnie za darmo! Zamiast przeglądać Instagrama czy Facebooka, włącz aplikację i ucz się słówek. W dowolnym miejscu i czasie. Czeka na Ciebie aż 450 fiszek, inspirujące teksty i wskazówki, które zmotywują Cię do pracy.
Brzmi jak coś dla Ciebie? To dołącz do nas. 😉 Wypełnij formularz, sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam) i potwierdź zapis. Do usłyszenia w mejlach! Los geht’s!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2024 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.