fbpx

Czasowniki z przyimkami z biernikiem

Czasowniki z przyimkami w Akkusativie (bierniku)

Spis treści wpisu

Czasowniki z przyimkami z biernikiem niemieckim

Jakiś czas temu rozmawialiśmy o czasownikach łączących się z przypadkami. Wspaniale poradziłeś sobie z opanowaniem materiału, więc za chwilę pójdziemy o krok dalej i zajmiemy się podobnym zagadnieniem – tym razem w towarzystwie przyimków. Gwiazdą naszego dzisiejszego spotkania są czasowniki z przyimkami w bierniku niemieckim. Nie zmieniamy zasad gry i podobnie jak ostatnim razem zaczniemy od podstaw, żeby krok po kroku wszystko Ci wyjaśnić. Dostaniesz od nas przydatną ściągę z piętnastoma czasownikami, które łączą się z przyimkami w Akkusativie. Dorzucimy do tego garść wskazówek, które sprawią, że gramatyka niemiecka nie przysporzy Ci problemów. Zaczynajmy!

Co to jest przyimek?

Przyimki służą do określania, jakie zależności występują między danymi słowami w zdaniu. Dlatego łączą się one z innymi wyrazami i nadają im jakiś konkretny sens.

Co ważne, tłumaczone samodzielnie nie mają żadnego ściśle określonego znaczenia jak np. „für”, „auf” czy „bei” i nie warto ich tłumaczyć na „sztywno”. Przyimki same w sobie nie odmieniają się przez przypadki i nie otrzymują tym samym żadnych dodatkowych końcówek, ale łączą się z różnymi przypadkami. Prowadzi to do tego, że musimy wtedy odmienić rzeczownik lub zaimek, którego znaczenie determinuje dany przyimek.

Czasowniki vs. przyimki – znaczenie

Niektóre czasowniki używają przyimków dla dopełnienia i sprecyzowania swojego znaczenia. Oznacza to, że czasownik ma wtedy ściśle określone znaczenie tylko w połączeniu z danym przyimkiem. Co ciekawe, bez niego lub z innym przyimkiem, może mieć już inne znaczenie.

Czasowniki oraz należące do nich przyimki pomogą Ci wyrazić jeszcze dokładniej to, co chcesz powiedzieć.

  • Ich freue mich. – Cieszę się.
  • Ich freue mich über das Geschenk. – Cieszę się z prezentu.
  • Ich freue mich auf den Urlaub. – Cieszę się na urlop.

Jeśli masz ten luksus, że przekazujesz w zdaniu więcej informacji, to musisz za ten luksus zapłacić. 😉 A mianowicie pogłowić się, o jaki przypadek chodzi. Sprawa jest o tyle łatwiejsza, że najczęściej chodzi albo o Akkusativ, albo o Dativ, bo głównie z tymi przypadkami łączą się przyimki.

Dlaczego dzielimy przyimki na wierne i niewierne?

Łącznie w języku niemieckim mamy około 25 najważniejszych przyimków. Dzielimy je na wierne i niewierne przyimki. 6 z nich zawsze łączy się tylko i wyłącznie z Akkusativem, co oznacza, że są one mu wierne. Te przyimki to bis, durch, gegen, ohne, für i um.

 

Jeśli nauczysz się ich na pamięć, to zawsze będziesz wiedzieć, że w ich przypadku chodzi o Akkusativ. Co ważne, większość podstawowych czasowników łączy się tylko z dwoma z tych przyimków, a są to: für, um.

 

Niestety, niektóre przyimki są niewierne. Oznacza to, że łączą się raz z Akkusativem, a raz z Dativem. Dlatego musisz zastosować inny trik, żeby dowiedzieć się, o jaki przypadek chodzi. Zadaj wtedy odpowiednie pytanie na logikę, które pasuje do danego zdania. W samym pytaniu znajdziesz podpowiedź, o jaki przypadek chodzi.  Pomyśl, które pytanie pasuje: Was? Wen? a może Wem? Rzuć okiem na tabelkę.

G41_Czasowniki z przyimkami w Akkusativie (bierniku)_1

Najważniejsze czasowniki z przyimkami w Akkusativie

Teraz czas poznać najważniejsze czasowniki, które łączą się z przyimkami w Akkusativie. Na początek poznasz 15 czasowników, z których bardzo często korzystamy na co dzień.

 G41_Czasowniki z przyimkami w Akkusativie (bierniku)_2G41_Czasowniki z przyimkami w Akkusativie (bierniku)_3

Jaki jest najlepszy sposób na naukę czasowników z przyimkami?

Wymyśl swoje własne zdanie z każdym z 15 czasowników i przyimków z tabelki. Dzięki temu przestaną one być dla Ciebie abstrakcyjne i obce. Ważne jest, aby te zdania w jakiś sposób przemawiały do Ciebie osobiście. W ten sposób „oswajasz” abstrakcję i po kilkukrotnym powtórzeniu zaczynasz je pamiętać. Zdania mogą być zabawne, a nawet głupie – najważniejsze, żeby zapadły Ci w pamięć:

  • Frau Merkel erinnert mich an deine Mutter.
  • Pani Merkel przypomina mi twoją matkę.

A jaki jest najlepszy sposób na powtórkę? Wypowiadanie na głos i wyobrażanie sobie tego, co napisaliśmy.

kursy niemieckiego online

Poznaj najważniejsze czasowniki z przyimkami w bierniku niemieckim

Kolejny sukces! Idziesz jak burza. 🙂 Wiesz już, że „durch”, „um” i „ohne” to trzy z sześciu przyimków, które łączą się wyłącznie z biernikiem. Potrafisz też określić, które przyimki są niewierne, zadając odpowiednie pytania pomocnicze. Coś nam podpowiada, że motywacji do dalszej nauki Ci nie brakuje, dlatego zapraszamy na nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym. Wrócimy tam do tego tematu, łącząc go ze słownictwem poświęconym związkom.

Systematyczność to klucz do sukcesu. Będziesz zdobywał wiedzę przez trzy dni w tygodniu, korzystając z różnych i ciekawych metod nauki. Nowoczesna aplikacja na telefon, interaktywne ćwiczenia i e-booki sprawią, że niemiecki dla początkujących szybko Ci się nie znudzi. 😉 Na efekty nie trzeba długo czekać i już wkrótce będziesz mógł pochwalić się swoimi umiejętnościami w codziennym życiu. Do zobaczenia! Los geht’s!