fbpx

Przedstawianie się po niemiecku

słownictwo niemieckie - przedstawianie się po niemiecku

Spis treści wpisu

Gdy poznajesz kogoś nowego, chcesz dobrze się zaprezentować. Większość znajomości zaczyna się od tego, że dwie osoby przedstawiają się i wymieniają podstawowymi informacjami na swój temat. Nie zdziwi Cię więc, że o tym, jak się przedstawić po niemiecku, mówimy już na wczesnym etapie nauki. Z naszą pomocą dowiesz się, z których czasowników korzystać, jakich zaimków osobowych używać i o jakim słownictwie pamiętać. Podzielimy się z Tobą praktycznymi zwrotami, których Niemcy używają na co dzień. Będzie naturalnie i swobodnie. Przekonasz się, że przedstawianie się po niemiecku wcale nie jest trudne!

Jak przedstawić się po niemiecku?

Kiedy poznajemy kogoś nowego, na początku rozmowy przedstawiamy się i opowiadamy o sobie. Jak przedstawić się po niemiecku? Wie stellt man sich auf Deutsch vor? Najpierw zastanówmy się, jakie ważne punkty powinno zawierać Twoje przedstawienie:

 1. der Vorname und Name – Twoje imię i nazwisko,
 2. die Herkunft – pochodzenie (kraj i miasto),
 3. der Wohnsitz – miejsce zamieszkania,
 4. das Alter – wiek,
 5. die Familie – rodzina,
 6. die Arbeit, die Beschäftigung – praca, zajęcie,
 7. die Sprachen – języki.

Przydatne czasowniki

Wiemy już, co powinniśmy zawrzeć w swojej wypowiedzi – teraz potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Pomyśl, jakie czasowniki będą Ci potrzebne do opisania siebie i swojej rodziny. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych czasowników, które możesz wykorzystać w swojej wypowiedzi.

 • sein – mieć
 • haben – mieć
 • arbeiten – pracować
 • machen – robić
 • sich vorstellen – przedstawiać się
 • wohnen – mieszkać
 • heißen – nazywać się
 • kommen aus – pochodzić z
 • sprechen – mówić
 • lernen – uczyć się
 • kennenlernen – poznać kogoś
 • leben – żyć

kursy niemieckiego online

Przedstawianie się po niemiecku w praktyce

Znasz już najważniejsze słownictwo – teraz czas na praktykę. Wyobraź sobie, że w pracy spotykasz nową koleżankę – Niemkę. W jaki sposób mogłaby się ona przedstawić i opowiedzieć o sobie?

Hallo zusammen! Mein Name ist Ida Baumann. Ich bin 32 Jahre alt. Ich komme aus Deutschland. Ich lebe seit zwei Jahren mit meinem Mann in Warschau. Wir haben zwei Söhne, Markus und Alan. Ich bin Architektin von Beruf und arbeite jetzt in eurer Firma. Ich spreche noch nicht gut Polnisch, aber ich möchte diese Sprache lernen.

Jak myślisz, jak możesz odpowiedzieć? Spróbuj ułożyć kilka zdań w odpowiedzi na opowieść Twojej nowej koleżanki. Spróbuj zawrzeć wszystkie punkty, o których mówiliśmy na początku. Du kriegst es hin! Dasz radę! 😉 

Przedstawienie się po niemiecku – jak zrobić to właściwie?

Wiesz już, o czym warto powiedzieć, gdy Twoim zadaniem jest przedstawienie się po niemiecku. Dysponujesz też podstawowym słownictwem niemieckim. Najlepsze efekty przyniesie Ci jednak regularna praktyka. Zarazimy Cię pasją do języka niemieckiego. Przedstawianie się na pewno ułatwią Ci słówka, które znajdziesz w naszej aplikacji na telefon. Używając poznanych wcześniej zasad gramatycznych, ułożysz z nich zdania, a potem wykorzystasz je podczas tworzenia dialogów na zajęciach i w trakcie spotkań towarzyskich. Autorką naszego kursu niemieckiego online dla początkujących jest lektorka mieszkająca w Niemczech. Nie ma tu więc miejsca na książkowe sformułowania, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Doceniło to wielu kursantów, od których otrzymaliśmy pozytywne opinie. Dołącz do nas, a przedstawienie się po niemiecku stanie się początkiem fantastycznej przygody. Los geht’s!

Fiszki w aplikacji! 🤩

Szukasz sposobu na przyjemną naukę niemieckiego słownictwa? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – fiszki w aplikacji na telefonZapisz się na nasz newsletter i otrzymuj co tydzień 10 fiszek z języka niemieckiego prosto na swojego e-maila – zupełnie za darmo! Przekonaj się, że nauka niemieckiego może sprawiać frajdę! 🎢 

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.