fbpx

Zaimki osobowe w niemieckim

gramatyka niemiecka - zaimki osobowe po niemiecku
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Rozmawiając o innych ludziach, nie zawsze używamy ich imion. Jako alternatywę często wykorzystujemy zaimki osobowe – również mówiąc po niemiecku. Zaimków osobowych w języku niemieckim jest niewiele, bo zaledwie dziewięć. W tym wpisie zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ich temat. Jeśli złapiesz bakcyla i zapragniesz nauczyć się ich używać w praktyce, to zapraszamy Cię na nasz kurs, na którym uczymy ich w oparciu o słownictwo poświęcone przedstawianiu się po niemiecku. A tymczasem życzymy Ci miłej lektury – mamy nadzieję, że ten wpis przyjemnie wprowadzi Cię w temat zaimków osobowych po niemiecku.

Co to są zaimki osobowe?

Zaimki osobowe (Personalpronomen) to krótkie niemieckie słówka, które zastępują osobę lub przedmiot. Spełniają one podobną rolę jak zaimki osobowe w języku polskim: zamiast cały czas mówić Justyna, mówię “ja”, a kiedy nie chcę wciąż powtarzać imienia Anna, powiem “ona”.

Ile mamy zaimków osobowych w niemieckim?

W języku niemieckim mamy dokładnie 9 zaimków osobowych: 5 zaimków w liczbie pojedynczej oraz 4 zaimki w liczbie mnogiej. Zerknij na poniższą tabelkę:

zaimki osobowe niemiecki

Forma grzecznościowa “Sie”

Jak widzisz, w tabelce powyżej jedno słowo powtarza się trzy razy. O jakie słowo chodzi? O zaimek “sie”. Dwa razy zapisany jest z małej litery, a jeden raz z wielkiej. 

Pisownia z małej litery dotyczy zaimka w liczbie pojedynczej w rodzaju żeńskim (nasze polskie “ona”) oraz zaimka w trzeciej osobie liczby mnogiej (nasz polski odpowiednik to “oni/one”).

Zaimek “sie” zapisujemy z wielkiej litery, kiedy zwracamy się do kogoś per Pan/Pani/Państwo, np. jeśli rozmawiamy ze starszą osobą, z szefem, z kasjerką w sklepie lub nieznajomym na ulicy.

Pamiętaj o tych różnicach – to bardzo ważne, by nie mieszać ze sobą tych 3 zwrotów. Używamy ich w różnych kontekstach, w odniesieniu do różnych osób i potrzebujemy wówczas odmiennych końcówek przy odmianie czasowników.

Zaimki osobowe po niemiecku w praktyce

Wyobraź sobie, że ktoś opowiada Ci o sobie i swoich najbliższych. Jak mogłaby brzmieć jego wypowiedzieć? Spróbuj wskazać w tekście niemieckie zaimki osobowe.

Mein Name ist Martha. Ich bin 20 Jahre alt. Ich lebe mit meiner Familie in Deutschland. Ich habe zwei Schwestern: Julia und Emma. Julia ist 3 Jahre jünger als ich. Sie ist sehr klug, aber auch stur. Emma ist 2 Jahre älter. Sie studiert an der Universität. Ich liebe meine Schwestern. Sie sind für mich sehr wichtig.

Odmiana zaimka osobowego – niemiecki jest łatwiejszy, niż sądzisz!

Sam widzisz, że wystarczy odrobina czasu i zaangażowania, żeby zrozumieć niemiecki. Zaimki osobowe, takie jak: „on”, „ona” czy „ja” to coś, co trzeba przyswoić, żeby móc pójść o krok dalej. Uczymy ich na poziomie podstawowym w jasny, zrozumiały sposób, podczas nauki niemieckiego dla początkujących. Dzięki nam zapamiętasz, że czasem ważne jest nawet to, z jakiej litery: małej czy wielkiej, jest napisany zaimek osobowy. Niemiecki, którego będziesz się uczyć na naszych zajęciach, to żywy język pozbawiony sformułowań zaczerpniętych z encyklopedii. Skupiamy się na gramatyce niemieckiej i stawiamy na praktyczne przykłady i interesujące formy przekazywania wiedzy, które są skuteczne. O tym, jak dobrze one działają, świadczą otrzymywane przez nas pozytywne opinie. Dołącz do nas! Los geht’s!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Los geht’s! UG (haftungsbeschränkt) 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone.