fbpx

Zaimki osobowe w niemieckim

gramatyka niemiecka - zaimki osobowe po niemiecku

Spis treści wpisu

Rozmawiając o innych ludziach, nie zawsze używamy ich imion. Jako alternatywę często wykorzystujemy zaimki osobowe – również mówiąc po niemiecku. Zaimków osobowych w języku niemieckim jest niewiele, bo zaledwie dziewięć. W tym wpisie zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ich temat. Jeśli złapiesz bakcyla i zapragniesz nauczyć się ich używać w praktyce, to zapraszamy Cię na nasz kurs, na którym uczymy ich w oparciu o słownictwo poświęcone przedstawianiu się po niemiecku. A tymczasem życzymy Ci miłej lektury – mamy nadzieję, że ten wpis przyjemnie wprowadzi Cię w temat zaimków osobowych po niemiecku.

Co to są zaimki osobowe?

Zaimki osobowe (Personalpronomen) to krótkie niemieckie słówka, które zastępują osobę lub przedmiot. Spełniają one podobną rolę jak zaimki osobowe w języku polskim: zamiast cały czas mówić Justyna, mówię “ja”, a kiedy nie chcę wciąż powtarzać imienia Anna, powiem “ona”.

Ile mamy zaimków osobowych w niemieckim?

W języku niemieckim mamy dokładnie 9 zaimków osobowych: 5 zaimków w liczbie pojedynczej oraz 4 zaimki w liczbie mnogiej. Zerknij na poniższą tabelkę:

zaimki osobowe niemiecki

Forma grzecznościowa “Sie”

Jak widzisz, w tabelce powyżej jedno słowo powtarza się trzy razy. O jakie słowo chodzi? O zaimek “sie”. Dwa razy zapisany jest z małej litery, a jeden raz z wielkiej. 

Pisownia z małej litery dotyczy zaimka w liczbie pojedynczej w rodzaju żeńskim (nasze polskie “ona”) oraz zaimka w trzeciej osobie liczby mnogiej (nasz polski odpowiednik to “oni/one”).

Zaimek “sie” zapisujemy z wielkiej litery, kiedy zwracamy się do kogoś per Pan/Pani/Państwo, np. jeśli rozmawiamy ze starszą osobą, z szefem, z kasjerką w sklepie lub nieznajomym na ulicy.

Pamiętaj o tych różnicach – to bardzo ważne, by nie mieszać ze sobą tych 3 zwrotów. Używamy ich w różnych kontekstach, w odniesieniu do różnych osób i potrzebujemy wówczas odmiennych końcówek przy odmianie czasowników.

Zaimki osobowe po niemiecku w praktyce

Wyobraź sobie, że ktoś opowiada Ci o sobie i swoich najbliższych. Jak mogłaby brzmieć jego wypowiedzieć? Spróbuj wskazać w tekście niemieckie zaimki osobowe.

Mein Name ist Martha. Ich bin 20 Jahre alt. Ich lebe mit meiner Familie in Deutschland. Ich habe zwei Schwestern: Julia und Emma. Julia ist 3 Jahre jünger als ich. Sie ist sehr klug, aber auch stur. Emma ist 2 Jahre älter. Sie studiert an der Universität. Ich liebe meine Schwestern. Sie sind für mich sehr wichtig.

Odmiana zaimka osobowego – niemiecki jest łatwiejszy, niż sądzisz!

Sam widzisz, że wystarczy odrobina czasu i zaangażowania, żeby zrozumieć niemiecki. Zaimki osobowe, takie jak: „on”, „ona” czy „ja” to coś, co trzeba przyswoić, żeby móc pójść o krok dalej. Uczymy ich na poziomie podstawowym w jasny, zrozumiały sposób, podczas nauki niemieckiego dla początkujących. Dzięki nam zapamiętasz, że czasem ważne jest nawet to, z jakiej litery: małej czy wielkiej, jest napisany zaimek osobowy. Niemiecki, którego będziesz się uczyć na naszych zajęciach, to żywy język pozbawiony sformułowań zaczerpniętych z encyklopedii. Skupiamy się na gramatyce niemieckiej i stawiamy na praktyczne przykłady i interesujące formy przekazywania wiedzy, które są skuteczne. O tym, jak dobrze one działają, świadczą otrzymywane przez nas pozytywne opinie. Dołącz do nas! Los geht’s!

kursy niemieckiego online

Fiszki w aplikacji! 🤩

Ale czekaj, czekaj… poza gramatyką interesujesz się też nauką niemieckich słówek? To świetnie trafiłeś. Mamy dla Ciebie rozwiązanie – fiszki w aplikacji na telefonZapisz się na nasz newsletter i otrzymuj co tydzień 10 fiszek z języka niemieckiego prosto na swojego e-maila – zupełnie za darmo! Przekonaj się, że nauka niemieckiego może sprawiać frajdę! 🎢 

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.