fbpx

Jak ustawić niemieckie znaki na polskiej klawiaturze?

Czy Ty też znasz to uczucie? Chcesz napisać wiadomość po niemiecku. Zerkasz nerwowo na klawiaturę, jednak nigdzie nie widać żadnych charakterystycznych kropek ani dziwnego “b” z wydętym brzuchem. Przez głowę przebiega Ci całe stado galopujących myśli: Co teraz? Gdzie ja znajdę ä,ü,ß,ö? Jak ustawić niemieckie znaki na polskiej klawiaturze? Może poproszę kogoś innego, by zrobił to za mnie? Nie! Nie musisz tego robić! Na ratunek przychodzi Ci niezawodna ekipa z Los geht’s! 🙂 Podpowiemy Ci, jak ustawić niemieckie znaki na polskiej klawiaturze.

Niemieckie znaki na klawiaturze – Jak je ustawić w Windows 10?

Wiele osób, które muszą napisać coś w języku niemieckim, gorączkowo szuka w internecie umlautów do skopiowania lub niemieckich skrótów klawiszowych, których i tak koniec końców nie sposób spamiętać. Z pewnością jest to jakieś rozwiązanie, jednak wydłuża czas pisania maila w nieskończoność. Najlepiej więc zainstalować na swoim komputerze niemiecką klawiaturę, z której w każdej chwili będziesz mógł skorzystać, przełączając się swobodnie między polskimi i niemieckimi znakami. 

Windows: Start → Ustawienia

W menu Start wybierz ikonę ustawień.

 

W nowo otwartym oknie zlokalizuj część zatytułowaną “Czas i język”. Kliknij na wskazany kafelek.

Windows: Ustawienia → Język

Za momencik otworzy się okno z potrzebnymi nam ustawieniami. Przejdź teraz do zakładki “Język”.

Windows: Język → Dodaj język

Na dole znajdziesz sekcję, w której możesz zainstalować dowolnie wybrany język. Twoim celem jest oczywiście język niemiecki. 😉

Kliknij na pole z plusem “Dodaj język” i z listy wybierz język niemiecki – Deutsch (Deutschland). Następnie kliknij na “Dalej”.

W kolejnym oknie możesz wybrać opcjonalne funkcje językowe. Na szczęście Windows zrobił to już za Ciebie i zaznaczył wszystko, co potrzebne do swobodnego korzystania z niemieckich znaków i ukrycia pod Twoimi palcami umlautów i pękatego scharfes S. 🙂 Wystarczy teraz kliknąć na magiczny przycisk z napisem “Zainstaluj” i zadzieje się magia.

Jak zmienić klawiaturę polską na niemiecką?

Pozostaje jeszcze tylko jedna mała kwestia: jak zmienić klawiaturę polską na niemiecką? To banalnie proste! Na pasku zadań po prawej stronie znajduje się kafelek z napisem “POL”. Kliknij w niego. Na rozwijanej liście widać teraz obydwa języki: niemiecki i polski.

Wystarczy, że wybierzesz ten pierwszy i gotowe! Zerknij, pod jakimi znakami kryją się niemieckie znaki. Niebawem nie będziesz już potrzebował żadnej ściągi i niczym pianista, który grając swój wielki utwór nie spogląda w ogóle na klawisze fortepianu, tak i Ty będziesz śmigał po niemieckiej klawiaturze, stając się prawdziwym wirtuozem języka niemieckiego. 🙂

 

Jak ustawić niemieckie znaki na polskiej klawiaturze w systemie Mac OS?

Jeśli na co dzień korzystasz z komputera z systemem Mac OS, dla Ciebie też mamy garść cennych wskazówek, dzięki którym raz na zawsze pożegnasz się z problemem braku niemieckiej klawiatury. Już niedługo, a dokładnie po przejściu 4 prostych kroków, zostaniesz mistrzem pisanego języka niemieckiego!

MAC OS: Apple → Preferencje systemowe

Wybierz na swoim komputerze polecenie Apple, a następnie przejdź do preferencji systemowych. Kliknij w ikonkę klawiatury.

MAC OS: Klawiatura → Źródła wprowadzania

W oknie ustawień klawiatury wejdź w zakładkę “Źródła wprowadzania”. Po lewej stronie zobaczysz zainstalowane już języki, natomiast po prawej – podgląd wybranej klawiatury. Kliknij w przycisk dodawania +.

Teraz poszukaj języka, który Cię interesuje. W Twoim przypadku będzie to język niemiecki. Kliknij na “Dodaj”.

Jak zmienić klawiaturę polską na niemiecką?

Po dodaniu języka na pasku menu pojawi się dodatkowa ikonka, pozwalająca na przełączanie się pomiędzy poszczególnymi klawiaturami. Kiedy będziesz chciał użyć niemieckich znaków, wybierz właściwy język z menu wprowadzania. Jeśli chcesz wyświetlić układ klawiszy dla języka niemieckiego, kliknij w “Pokaż Podgląd klawiatury”.

Niemiecka klawiatura – jak zrobić małpkę, czyli @.

Niemieckie znaki już gotowe, ale czegoś jeszcze brakuje, nie sądzisz? Znaczek małpki to największa zmora wszystkich, którzy używają niemieckich znaków na polskiej klawiaturze. Gdzie ukrywa się ten charakterystyczny zawijasek? Niemcy postanowili ukryć go pod literką Q. Jak więc wstawić @ np. podczas zakupów w sklepie internetowym, kiedy formularz wymaga od nas podania naszego e-maila?

Kiedy już odkryliśmy lokalizację małpy, wstawienie jej przy pomocy niemieckiej klawiatury będzie bułką z masłem. Naciśnij kombinację klawiszy Alt Gr + Q i voilà! Teraz już nic nie powstrzyma Cię przed kupieniem szałowej sukienki na imprezę! 😀

Po wykonaniu kilku prostych kroków jesteś wyposażony w najlepsze narzędzia do podboju niemieckich serc. 😉 Rozgrzej palce, pozwól im tańczyć po niemieckiej klawiaturze i wyczarowywać profesjonalne teksty, których nie powstydziłby się nawet żaden rodowity Niemiec. 🙂 Powodzenia w pisaniu! Los geht’s!

kursy niemieckiego online

Niemieckie znaki na klawiaturze – podsumowanie

Z własnego doświadczenia wiem, jak trudno jest przestawić się na pisanie w innym języku. Zmiany nigdy nie są czymś prostym. Na szczęście parę kliknięć pozwoliło mi pożegnać się ze wszystkimi problemami. Jak widzisz, najlepszym rozwiązaniem na tego typu bolączki jest po prostu zmiana klawiatury w systemie. Kilka prostych czynności wystarczy, by bez problemu tworzyć poprawne teksty w języku niemieckim. Dzięki naszym instrukcjom każdy poradzi sobie ze zmianą ustawień i niemieckie znaki już nigdy nie będą sprawiały trudności. Los geht’s! 🙂

Instrukcja obsługi Niemca

„Instrukcję Obsługi Niemca” to nasz podcast o niemieckiej kulturze i tradycjach. Co miesiąc nowa sylwetka i nowy Niemiec. Zapisz się, żeby poznać i zrozumieć prawdziwego Niemca!

Hej, tu Justyna z Los geht's! Spodobał Ci się wpis?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Whatsappie albo e-mailem. Vielen Dank!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print