fbpx

E-mail po niemiecku Twoją wizytówką

mail niemiecki

Kiedyś Skaldowie śpiewali o tym, że ludzie listy piszą… i owszem, piszą, ale dziś zupełnie inne, bo elektroniczne. Online dzieje się wszystko. Pora na wpis, który zrewolucjonizuje Twój wizerunek – staniesz się specjalistą od komunikacji, a Twoje e-maile posłużą za Twoją wizytówkę. Gotowy? Świetnie, zatem los geht’s!

E-mail po niemiecku to nie taka straszna trwoga

W natłoku codziennych wydarzeń zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym, kolejnym obszarem, który wymaga uwagi jest pisanie e-maili. Z punktu widzenia etykiety społecznej i biznesowej to bardzo istotny element w komunikacji. Ma znaczenie to, czy korespondujesz ze znajomym, z kontrahentem, czy managerem konkretnego działu w firmie zewnętrznej. Podczas pisania wiadomości warto zwrócić uwagę na obowiązujący schemat e-maila, odpowiednie zwroty oraz poszczególne części, bez których e-wiadomość najzwyczajniej nie miałaby sensu.

O czym mowa? Przede wszystkim o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu, które stanowią główny trzon e-maila. Ponadto ważne są kolejne 4 elementy, tj. temat wiadomości, zwrot do odbiorcy, odpowiednie pożegnanie i sygnatura. Te jednak nie podlegają specjalnej metamorfozie i są raczej powtarzalne, dlatego skup się na trzech pierwszych. To one powinny być mięsiste, intrygujące i skłaniające adresata do tego, aby miał ochotę zareagować na treść.
Notatka telefoniczna, zapytanie o współpracę, propozycja realizacji projektu biznesowego czy przesłanie informacji to tylko kilka przykładów wiadomości, które możesz przekazać w taki sposób, aby zrobić ogromne wrażenie na odbiorcy. Sprytnie, poprawnie i odpowiednio – to trzy złote cechy każdego e-maila po niemiecku. Tylko jak go napisać? To proste! Wystarczy, że zapiszesz się na mój kurs online – znajdziesz w nim przykłady maili po niemiecku i niemieckie zwroty, które z powodzeniem wykorzystasz w korespondencji.

kursy niemieckiego online

Schokoladenseite, czyli Ty, Twój e-mail i Twoja wizytówka

Pisanie e-maili po niemiecku z zastosowaniem zasady sprytnie, poprawnie i odpowiednio otwiera Ci drogę do sukcesu. Sprytnie, czyli orientować się, jakich gaf w języku niemieckim unikać i w jaki sposób wpasować się w niemiecki savoir-vivre. Poprawnie, czyli z zastosowaniem gramatyki niemieckiej w kontekście korespondencji biznesowej. Odpowiednio, czyli z uwzględnieniem właściwego tonu komunikacji z odbiorcą (luźny lub formalny w zależności od charakteru e-maila).

Z mojego kursu online „Niemiecki biznesowy” dowiesz się 3 podstawowych rzeczy:

mail po niemiecku

1. E-Mails clever schreiben – konsekwentnie budujesz swoje niemiecki alter ego, bez wysiłku dryfując po niuansach językowych i tym samym dając się poznać jako ktoś, kto na języku niemieckim zjadł zęby. Stajesz się wiarygodny, wiesz, jakich zwrotów używać, jesteś świadomy tego, co chcesz zakomunikować. Jak równy z równym, auf Augenhöhe – w ramach żartu dosłownie „jesteś na poziomie oczu”, czyli na trzęsące się ze stresu przed rozmową biznesową ręce lub torsje żołądkowe nikt nie zwróci uwagi – bez obaw!

2. E-Mails korrekt schreiben – używanie na najwyższym poziomie konstrukcji gramatycznych z uwzględnieniem różnic w wyrażaniu uprzejmości na linii Niemcy-Polska. Dzięki temu w oczach odbiorcy wykreujesz się na rzetelną i profesjonalną partnerkę w biznesie. Poprawna komunikacja zdecydowanie wzbudzi zaufanie u adresata Twoich wypowiedzi.

3. E-Mails passend schreiben – tu zaskarbiasz sobie absolutną sympatię, bo nie dość, że piszesz ekstremalnie poprawnie, to potrafisz na tyle dobrze operować językiem niemieckim, że między wierszami przemycasz emocje, czym zdecydowanie punktujesz u adresata. Podbijasz niemieckie serca!

W każdej lekcji w moim kursie biznesowym daję cenne wskazówki, podsuwam Ci przydatne zwroty i gotowe przykłady biznesowych e-maili po niemiecku. A wszystko to okraszone jest niemieckim savoir-vivrem na najwyższym poziomie elegancji, wyczucia i biurowej dyplomacji.