fbpx

Niemieckie memy – z czego śmieją się nasi sąsiedzi zza Odry?

niemieckie memy

Poczucie humoru w innych krajach europejskich wcale nie różni się tak bardzo od tego, do czego przyzwyczailiśmy się już w Polsce. W Niemczech także mamy do czynienia ze śmiesznymi memami, które zalewają internet i powielają rozmaite stereotypy. Co najbardziej śmieszy naszych zachodnich sąsiadów?

Spis treści:

  1. Gramatyczne zawirowania
  2. Stereotypy jak w każdym kraju
  3. Pomożemy Ci zrozumieć niemieckie memy

kursy niemieckiego online

Gramatyczne zawirowania

Sam język niemiecki kojarzy się z niezwykle mocnym, silnym akcentowaniem. To nie jest jednak największy problem, z którym trzeba się zmierzyć podczas jego nauki. Zdecydowanie najbardziej zawiłą trudnością, szczególnie przy okazji stawiania pierwszych, niepewnych kroków w jego posługiwaniu się, są rodzajniki. Der, die oraz das śnią się po nocach wielu z nas, którzy w szkole nie chcieli się uczyć. Czy za naszą zachodnią granicą Niemcy przechodzą nad tym do porządku dziennego? Ależ skąd! Absolutnym fenomenem jest Nutella. W Polsce nie ma problemu – „ta” Nutella bierze się z ostatniej litery tego słowa. Na logikę w niemieckim także powinniśmy używać „die”, jednak nie jest to takie proste. Duża część naszych zachodnich sąsiadów używa „das”, ponieważ Nutella jest zapożyczeniem z obcego języka. to tylko wierzchołek góry lodowej memów i śmiania się z własnego języka przez mieszkańców Berlina czy Monachium.

Problem z rodzajnikami? Sprawdź nasz wpis o rodzajnikach określonych w niemieckim.

niemieckie memy nutella
Źródło: 9gag.com/gag/a9pXBKo

Stereotypy jak w każdym kraju

W Polsce w dużej mierze śmiejemy się z polityków oraz codziennych życiowych sytuacji. Po drugiej stronie Odry także obecna sytuacja geopolityczna jest komentowana z dystansem i pewną dozą szyderstwa. O ile u nas mamy do czynienia z wieloma śmiesznymi obrazkami na temat takich postaci jak Morawiecki, Tusk czy Andrzej Duda, o tyle w Niemczech „króluje” obecny Wicekanclerz Robert Habeck, wraz z kanclerzem Olafem Scholzem, a także wciąż niezwykle popularna, poprzedniczka tego drugiego – Angela Merkel.

Nie brakuje także memów na temat polityki zagranicznej, na przykład z udziałem Joe Bidena.

Schodząc na nieco bardziej przyziemne sprawy, bardzo popularnym zwrotem jest „Nur 1 Beer”, czyli nasze „tylko jedno piwo”. Dla niektórych oksymoron, dla innych śmieszny mem.

Z kultowych nurtów można wyróżnić również ten o… braku poczucia humoru u Niemców.

niemieckie memy polityka
Źródło: 9gag.com/tag/scholz

Pomożemy Ci zrozumieć niemieckie memy

Nauka w Los geht’s! nie polega na wkuwaniu kolejnych formułek z książek. Nasi lektorzy doskonale znają niemiecką kulturę i pomogą w odpowiedni sposób przygotować Cię do wyjazdu czy też wakacji po zachodniej stronie Odry. Dzięki właściwemu przygotowaniu nie tylko poznasz zasady gramatyki niemieckiej i słownictwo, ale również łatwiej będzie Ci zrozumieć kulturę oraz zwyczaje Niemców – w tym ich memy oraz inne formy humorystyczne. Nie oszukujmy się – memy są po prostu dobrym ćwiczeniem niemieckiego dla początkujących, które pomoże Ci podnieść swój poziom.

Podcast Instrukcja obsługi Niemca - newsletter

Instrukcja obsługi Niemca

„Instrukcję Obsługi Niemca” to nasz podcast o niemieckiej kulturze i tradycjach. Co miesiąc nowa sylwetka i nowy Niemiec. Zapisz się, żeby poznać i zrozumieć prawdziwego Niemca!

Hej, tu Justyna z Los geht's! Spodobał Ci się wpis?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Whatsappie albo e-mailem. Vielen Dank!

Potwierdzenie zapisu na newsletter