fbpx

Zaimki wskazujące i pytające w niemieckim

gramatyka niemiecka Zaimek pytający welch i zaimki wskazujące dieser, der

Spis treści wpisu

Zaimki wskazujące i pytające w niemieckim

Nie tylko małe dzieci lubią zadawać pytania. Robi to każdy z nas, bo możemy dzięki temu dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy. Równie często na nie odpowiadamy, aby zaspokoić ciekawość innych. Zależy Ci na tym, żeby zdobyć szczegółowe informacje lub udzielić wyczerpującej odpowiedzi? Pomogą Ci w tym zaimki wskazujące i pytające. Niemiecki nie musi być skomplikowany, a my za chwilę udowodnimy to na podstawie kilku prostych przykładów. Dowiesz się, kiedy używać tych konkretnych zaimków, jak to robić i czy trzeba je odmieniać. Gramatyka niemiecka nie wzbudza już w Tobie strachu, więc zaczynajmy!

Co to są niemieckie słówka pytające tzw. W-Fragen?

Niemieckie „W-Fragen” to krótkie słówka, które pomagają nam formułować pytania. Na tym etapie nauki znasz już najbardziej podstawowe W-Fragen takie jak: Was? Wer? Wie? Warum? i tym podobne. Ich nazwa pochodzi od tego, że wszystkie zaimki pytające typu „W-Fragen” zaczynają się od litery „w”.

W odpowiedzi na pytania z „W-Fragen” trzeba podać bardziej szczegółowe informacje niż w przypadku pytań tak/nie. Wszystko zależy to od tego, o co pyta nas nasz rozmówca i jakiego „W-Fragen” użyje.

Co to są zaimki pytające Welche? Welcher? Welches?

Poza tymi podstawowymi, nazwijmy je, pytajnikami na literę „w”, jak np. wie, warum, was, mamy w języku niemieckim jeszcze inne. Poznasz je dzisiaj. Wejdziesz tym samym na kolejny poziom wtajemniczenia w niemieckiej gramatyce. 😉

Są to zaimki pytające,  które zaczynają się od „Welch-?”. W najbardziej podstawowym przypadku jakim jest Nominativ brzmią one w ten sposób: Welche? Welcher? Welches? Na język polski możemy je przetłumaczyć jako Jaka? Jaki? Jakie? Wszystkie z nich, tak samo jak np. Warum? czy też Was?, piszemy zazwyczaj na samym początku pytania.

Zaimka pytającego „welch-?” używamy, aby zapytać osobę, co konkretnego chciałaby wybrać, podczas gdy ma ona wybór spośród kilku dostępnych opcji.

Czy zaimek pytający „welch-?“ musimy odmieniać przez przypadki?

Jak już wiesz, podstawowych zaimków takich jak „Wer?” czy też „Was?” nie odmieniamy przez przypadki. Ich końcówki się nie zmieniają. Natomiast w przypadku zaimków pytających „welch-?“ sprawa wygląda trochę bardziej skomplikowanie, ponieważ musimy je odmieniać przez przypadki. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z Nominativem, Akkusativem czy też Dativem oraz tego, jaki rodzajnik określony ma rzeczownik, do którego odnosi się „welch-?“, zmienia się jego końcówka. I tak mamy np. “Welche?” , “Welcher?”, “Welches?“.

No dobrze, to jak odmieniamy zaimek „welch-?“ przez przypadki? To bardzo proste – musisz po prostu zastosować te same zasady, co przy odmianie rodzajników określonych.

zaimek pytający welch odmiana przez przypadki

„Welch-?“ w codziennych rozmowach

Wyobraź sobie teraz, że twój znajomy Harry idzie do kwiaciarni. Podchodzi do niego ekspedientka i pyta, czego sobie życzy. Harry chce kupić kwiatek. W kwiaciarni jest oczywiście wiele różnych kwiatów. Musi więc dokonać wyboru. Pani go pyta:

  • Welche Blume möchten Sie gerne?
  • Który kwiatek sobie pan życzy?

Za pomocą tego pytania ekspedientka prosi Harry’ego o wybór kwiatka. Harry wskazuje na kwiatek i mówi:

  • Ich möchte gerne diese Blume. Die gefällt mir am besten.
  • Poproszę ten kwiatek. Ten podoba mi się najbardziej.

Jak odpowiadać na pytania z zaimkami pytającymi „welch-„?

Wiesz już, jak budować pytania z zaimkami pytającymi zaczynającymi się od „welch-„.  Teraz powiem Ci, jak na takie pytania odpowiadać. W zasadzie będzie to powtórka, bo tą część gramatyki już znasz. Na takie pytania odpowiadamy za pomocą zaimków wskazujących.

Zaimki wskazujące to m.in. „diese“, „dieses“, „dieser“ czyli po polsku „ta“, „to“, „ten“. Są one bardzo podobne do rodzajników określonych i mają również podobne znaczenie, tylko jeszcze bardziej wzmocnione. Pomagają nam one wskazać na rzecz albo osobę z jakiejś większej grupy. Zaimki wskazujące to takie gramatyczne „pokazywanie paluchem.” 😉 Zaimki te odmieniamy przez przypadki i robimy to tak samo jak w przypadku rodzajników określonych „die”, „das”, „der”.

zaimek wskazujący dies odmiana przez przypadki

„Die”, „das”, „der”  jako zaimki wskazujące

Często zdarza się też tak, że w życiu codziennym Niemcy używają rodzajników określonych „die”, „das”, „der” zamiast „diese”, „dieses”, „dieser”. Mówimy wtedy o sytuacji, w której „die”, „das”, „der” pełnią rolę zaimków wskazujących. Niezły zonk, prawda? 😉 Podejrzewam, że Niemcy robią to po to, żeby nie powtarzać cały czas tych samych form. Nas też tego uczyli na lekcjach języka polskiego, pamiętasz? 😉 Na początku może być to trochę mylące, ale im więcej będziesz słuchać i czytać po niemiecku, to tym bardziej stanie się to dla Ciebie intuicyjne.

Trzeba jednak przyznać, że jeśli chcesz wskazać na jedną konkretną rzecz z większej grupy, niemal pokazując na nią „paluchem” (dosłownie i w przenośni ;)), to najpierw użyj „diese”, „dieses” lub „dieser”, a dopiero potem w kolejnym zdaniu dopraw jeszcze „die”, „das” albo „der”. 😉 Uwaga: Jeśli podczas rozmowy używasz „die”, „das”, „der” w roli zaimków wskazujących, to musisz je porządnie zaakcentować, żeby odróżnić je od ich identycznych kolegów – rodzajników określonych.

kursy niemieckiego online

Zaimki wskazujące i pytające – niemiecki w praktyce

Brawo! Poradziłeś sobie jeszcze lepiej, niż przypuszczaliśmy. 😉 Odróżniasz zaimek „welch-?” od „diese” i nie boisz się ich odmieniać przez przypadki. To znakomity początek, ale dlaczego miałbyś spoczywać na laurach? Zapisz się na nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym i sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy. Możesz nam wierzyć – nie będziesz się nudzić. 🙂

W poniedziałki zajmiemy się gramatycznymi zawiłościami, a w środy otrzymasz od nas porcję nowych słówek w specjalnej aplikacji na smartfona. Dzięki temu zawsze będziesz miał je w zasięgu ręki, a szybka powtórka materiału podczas podróży autobusem sprawi, że podróż minie znacznie szybciej. W czwartki pochwalisz się zdobytą wiedzą, tworząc dialogi. Tak wygląda nasz sprawdzony przepis na niemiecki dla początkujących. Zainteresowany? W takim razie do zobaczenia! Los geht’s!

Fiszki w aplikacji! 🤩

Ale czekaj, czekaj… poza gramatyką interesujesz się też nauką niemieckich słówek? To świetnie trafiłeś. Mamy dla Ciebie rozwiązanie – fiszki w aplikacji na telefonZapisz się na nasz newsletter i otrzymuj co tydzień 10 fiszek z języka niemieckiego prosto na swojego e-maila – zupełnie za darmo! Przekonaj się, że nauka niemieckiego może sprawiać frajdę! 🎢 

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.