Całkiem niedawno rozmawialiśmy o niemieckich zaimkach osobowych w mianowniku. Jesteśmy przekonani, że doskonale pamiętasz wszystko, czego się wtedy dowiedziałeś. 😉 Dziś pójdziemy o krok dalej i zajmiemy się zagadnieniem, którym są zaimki osobowe w celowniku. Niemiecki Dativ też nie jest Ci obcy, dlatego na pewno świetnie sobie poradzisz. Podzielimy się z Tobą ściągą zawierającą czasowniki, które zawsze występują w celowniku i wyjaśnimy, którego pytania kontrolnego używać, by ułatwić sobie naukę. Nasza lektorka Justyna mieszka w Niemczech, więc zna wiele przykładów z życia codziennego, które udowodnią Ci, że gramatyka niemiecka może być zrozumiała i ciekawa. Bierzmy się do roboty!
Zaimki osobowe zastępują rzeczownik, który został już wcześniej wymieniony. Zaimki podlegają odmianie. Każda osoba ma swój własny zaimek osobowy.
Z zaimków osobowych korzystamy wtedy, gdy mówimy o sobie lub o innych ludziach. Używając tych krótkich zaimków osobowych, nie musimy powtarzać rzeczownika przez cały czas.
Rozpoczniemy od krótkiego podsumowania. Masz już pewne pojęcie na temat zaimków w mianowniku. Poniżej przedstawiamy zestawienie par zdań: w pierwszym zdaniu używamy pełnych imion i nazwisk, natomiast w drugim wyłącznie zaimków osobowych.
Liczba pojedyncza – Singular
Liczba mnoga – Plural
W języku niemieckim występują czasowniki, które zawsze wymagają określonego przypadku. Większość z tych czasowników wymaga użycia biernika (Akkusativ). Jest znacznie mniej czasowników, które wymagają użycia celownika (Dativ). Dopełnieniem w celowniku może być nie tylko rzeczownik lub osoba, ale również zaimek osobowy.
Sprawdź poniższe przykłady, w których użyliśmy czasownika „pomagać” wraz z zaimkami osobowymi w celowniku.
Liczba pojedyncza – Singular
Liczba mnoga – Plural
W języku niemieckim istnieją czasowniki, które występują wyłącznie w celowniku. Zobacz 17 najważniejszych, które musisz znać na poziomie A1.
Wiele czasowników może występować zarówno z Akkusativem, jak i z Dativem. Aby rozpoznać, która część zdania jest w Dativie, należy zadać pytanie kontrolne, którego wymaga Dativ. Pytanie w celowniku brzmi:
Przykłady czasowników, które łączą się z Dativem i Akkusativem:
Dativ rozpoznasz, zadając odpowiednie pytania kontrolne.
Das ist mein Bruder. Es gibt ein Problem. – To jest mój brat. Jest problem.
Ich erkläre ihm das Problem. – Ja wyjaśniam mu problem.
Znakomicie! Znasz już każdy zaimek osobowy w celowniku. Niemiecki jest mniej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać, prawda? Wiesz już jak używać zaimków osobowych w celowniku. Z radością zapraszamy Cię na nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym, gdzie pogłębimy ten temat, łącząc go ze słownictwem dotyczącym samopoczucia. Na bieżąco będziemy dzielić się z Tobą autorskimi materiałami i wspierać, gdy będziesz tego potrzebować.
Nie ustalamy sztywnych godzin zajęć, bo zależy nam na tym, by kursanci mogli poznawać niemiecki dla początkujących w najwygodniejszy dla nich sposób. To Ty decydujesz gdzie i kiedy będziesz zdobywać wiedzę. Zaufało nam już spore grono osób. Mamy nadzieję, że to właśnie Ty będziesz kolejną z nich. 🙂 Do zobaczenia! Los geht’s!
Zaczynasz swoją przygodę z niemieckim? Mamy coś dla Ciebie! Zapisz się do naszego newslettera, a co tydzień otrzymasz 10 nowych fiszek w aplikacji – całkowicie za darmo! 📱 W sumie czeka na Ciebie 450 słówek, które wprowadzą Cię w świat języka niemieckiego krok po kroku. Każdy tydzień to nowe słownictwo i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uczyć się regularnie i z motywacją. Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2025 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.