fbpx

Zaimek „es” niemiecki

Zaimek es niemiecki - niemiecka gramatyka

Spis treści wpisu

Zaimek „es” niemiecki – najważniejsze informacje

Rozmawiając z innymi, stale używamy zaimków. To zupełnie naturalne, dlatego dziś przedstawimy Ci kolejny z nich. Jest wyjątkowy, bo możesz stosować go w dwóch formach – osobowej i bezosobowej. Zajmiemy się dzisiaj tym drugim przypadkiem i udowodnimy, jak wiele zastosowań ma zaimek „es”. Niemiecki stanie się dla Ciebie znacznie łatwiejszy, gdy już go opanujesz. Nie pierwszy raz wyruszasz z nami w podróż po zawiłościach gramatyki, więc wiesz, że możesz liczyć na szereg przykładów z życia wziętych. Sprawdźmy, czego się dziś dowiesz, poświęcając chwilę na niemiecki dla początkujących. Do dzieła!

Co to jest zaimek bezosobowy?

Jeśli nie chcesz odnosić się do kogoś lub czegoś konkretnego, możesz użyć zaimków bezosobowych, takich jak „es”, „jeder” lub „einer”. Przykładem użycia zaimków bezosobowych może być przypadek, w którym osoba mówi: „Es regnet gerade“ („— Właśnie pada”) lub „Es ist nicht einfach“ („To nie jest łatwe”).

Dziś poznasz zaimek bezosobowy „es” i dowiesz się, jak pomaga on w tworzeniu nowych zdań.

Co warto wiedzieć o zaimku „es”?

Zaimek „es” (das Pronomen „es”) jest zdecydowanie wyjątkowy. Pełni on o wiele więcej funkcji niż jakikolwiek inny zaimek w niemieckiej gramatyce. Czy pamiętasz deklinację zaimków osobowych: „ich”, „du”, „er /sie /es” itd.? Jak widzisz, „es” również należy do tej grupy. Możesz użyć zaimka „es” w formie osobowej lub bezosobowo.

Steht dein Auto in der Garage? – Czy twój samochód stoi w garażu?

Nein, es steht auf der Straße. – Nie, — stoi na ulicy.

Das Baby ist krank. – Dziecko jest chore.

Es hat Fieber. – (Ono) ma gorączkę.

Wo ist mein Buch? – Gdzie jest moja książka?

Es liegt auf dem Tisch. – — Leży na stole.

Kiedy potrzebny jest bezosobowy zaimek „es”?

Zaimek „es” może być używany na różne sposoby, np:

→ jako zaimek osobowy: „es” zastępuje rzeczowniki rodzaju nijakiego w 3. osobie liczby pojedynczej:

 • „Auf dem Tisch liegt mein Buch. Es ist sehr interessant.“ (das Buch = es).

„Na stole leży moja książka. Jest bardzo interesująca.” (książka = es).

 • „Dieses Mädchen ist seine Tochter. Wie heißt es?“ (das Mädchen = es),

„Ta dziewczyna to jego córka. Jak się nazywa?” (dziewczyna = es).

→ jako towarzysz czasowników bezosobowych.

W niemieckiej gramatyce w zdaniu obowiązkowo występuje podmiot (czyli osoba, która coś robi) oraz czasownik, np.

 • „Der Postbote klingelt.“ – „Kurier dzwoni.”
 • „Er klingelt.“ – „On dzwoni.”

Czasami podmiot jest nieznany lub bliżej nieokreślony – wtedy trzeba użyć „es”, np:

 • „Es klingelt an der Tür.”  – „— Dzwoni (dzwonek) do drzwi.” (Nie wiemy, kto dzwoni, dlatego potrzebujemy po niemiecku „es”).

Co to jest czasownik bezosobowy?

Świetnym przykładem użycia zaimka „es” są czasowniki bezosobowe związane ze zjawiskami pogodowymi:

 • Es regnet gerade. – — Właśnie pada deszcz.
 • Es schneit. – — Pada śnieg.

Czasowników bezosobowych używamy zawsze z zaimkiem bezosobowym „es”, bo przecież po niemiecku nie może brakować podmiotu – inaczej niż w języku polskim. W takiej sytuacji zaimek „es” przyjmuje tylko formalnie funkcję podmiotu (osoby działającej) i nie ma przy tym jakiegoś konkretnego znaczenia. Przykładowo: Es regnet.

Jak używać zaimka „es”?

Zaimka „es” bezosobowo używamy wtedy, gdy podmiot (osoba działająca) jest nieznany lub bliżej nieokreślony. Dotyczy to:

 • opisów pogody (Es hagelt. Jetzt donnert es. – — Pada grad. — Teraz grzmi.),
 • pór dnia i roku (Es ist Herbst. – — Jest jesień.),
 • czasowników opisujących wrażenia zmysłowe (Es riecht gut. – — Ładnie pachnie.),
 • czasowników „sein” i „werden” (Es wird kalt. Es ist spät. – — Robi się zimno. — Jest późno.),
 • niektórych zwrotów (Es tut mir leid. Es gibt eine Lösung. – Przepraszam. — Jest rozwiązanie. → kostrukcja “es gibt”, czyli “jest/są”).

Zaimek „es”. Niemiecki w praktyce

Dotarliśmy do końca. Świetnie się spisałeś! Wiesz już, czym jest zaimek bezosobowy, kiedy jest Ci potrzebny oraz w jaki sposób go używać. Z łatwością budujesz z nim zdania, ale pamiętaj, że praktyki nigdy nie za wiele. Zapisz się na nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym, a wrócimy tam do tego zagadnienia podczas omawiania słownictwa dotyczącego pogody.

Sucha teoria i cytowanie książek to nie nasza bajka. Staramy się przekazywać wiedzę w jasny i zrozumiały sposób, tak, żebyś poznał język, którego rzeczywiście używają Niemcy. Brzmi dużo lepiej, prawda? 😉 Dzięki temu znacznie łatwiej odnajdziesz się w wielu codziennych sytuacjach i nawiążesz nowe, interesujące znajomości. Gramatyka niemiecka nie jest tak skomplikowana, jak mogłaby się wydawać. Przekonało się o tym wielu naszych kursantów. Nie zastanawiaj się zbyt długo i dołącz do nich! Los geht’s!

kursy niemieckiego online

Fiszki w aplikacji! 🤩

Ale czekaj, czekaj… poza gramatyką interesujesz się też nauką niemieckich słówek? To świetnie trafiłeś. Mamy dla Ciebie rozwiązanie – fiszki w aplikacji na telefonZapisz się na nasz newsletter i otrzymuj co tydzień 10 fiszek z języka niemieckiego prosto na swojego e-maila – zupełnie za darmo! Przekonaj się, że nauka niemieckiego może sprawiać frajdę! 🎢 

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.