Wspominaliśmy już o tym, czym jest szyk zdania. Pilny z Ciebie uczeń, więc pewnie zapamiętałeś, że duży wpływ mają na niego spójniki, jakich używasz. Podczas naszego dzisiejszego spotkania omówimy spójniki w szyku przestawnym. Przeanalizujemy ich funkcję, zastanowimy się nad tym, kiedy je stosować i wyjaśnimy, w jaki sposób to robić. Będziemy korzystać z praktycznych przykładów z życia codziennego, żeby gramatyka niemiecka nie sprawiała Ci najmniejszych problemów. Gotowy do działania? W takim razie nie traćmy czasu i zaczynajmy!
Czasownik po spójniku może znaleźć się zarówno klasycznie na drugim miejscu (zaraz po osobie), jak również na pierwszym, a czasami nawet na samym końcu zdania. Od czego to zależy?
O tym właśnie decyduje spójnik! Spójnik nie tylko łączy dwie części zdania w sensowną wypowiedź, ale ma też wpływ na szyk zdania, czyli to, w jakiej kolejności ustawione są poszczególne wyrazy. W zależności od tego, jak spójnik wpływa na szyk zdania, możemy wyodrębnić 3 różne szyki zdań: szyk prosty, przestawny i końcowy. Dziś poznasz niemieckie spójniki w szyku przestawnym: also, deshalb/deswegen, außerdem, dann, sonst, trotzdem.
Każdy z tych spójników ma nieco inne funkcje i może być używany w różnych zdaniach i kontekstach.
Powód
Informacja
Przeciwieństwo
Spójników w szyku przestawnym używamy do łączenia dwóch zdań głównych. Szyk przestawny oznacza, że zaraz po spójniku stoi odmieniony czasownik, a po nim dopiero podmiot. Zerknij na poniższe zdanie. Rozłożymy je razem na czynniki pierwsze.
Ich bin krank, also bleibe ich zu Hause. – Jestem chory, a więc zostaję w domu.
Wiesz już, jak wygląda ogólny schemat szyku przestawnego? Wymienimy wszystkie “składniki” drugiego zdania głównego ze spójnikiem:
spójnik + odmieniony czasownik + podmiot + reszta zdania
Całkiem proste, prawda? 🙂
Jak już wiesz, zdanie główne może być połączone z innym zdaniem, ale mogą też występować całkowicie samodzielnie. To z kolei powoduje, że dwa zdania główne mogą być znaczeniowo połączone spójnikiem i przecinkiem oraz być przy tym zapisane w jednym zdaniu – ale to nie wszystko.
Istnieje też drugi wariant. Wspomniane już zdania główne mogą być zapisane w dwóch oddzielnych zdaniach, oddzielonych kropką – a mimo to pozostawać w związku znaczeniowym, który nadaje im spójnik.
Dwa zdania główne: Ich bin krank. + Ich gehe zum Arzt.
Na sam koniec naszego spotkania ze spójnikami w szyku przestawnym pokażemy Ci, jak wyglądają takie zdania z różnymi czasownikami. Na pierwszy ogień weźmiemy czasowniki rozdzielnie złożone.
Jak widzisz, dużo się tu nie zmieniło, prawda? Odmieniony czasownik bez prefiksu ląduje zaraz za naszym spójnikiem, a przedrostek tradycyjnie stoi na samym końcu zdania. To teraz wejdziemy jeszcze jeden level wyżej – zobaczmy, co się dzieje w przypadku czasu przeszłego Perfekt:
I tutaj nie powinno być dużej niespodzianki. Odmieniony czasownik posiłkowy “haben” lub “sein” stoi za spójnikiem, natomiast forma Partizip II drugiego czasownika ląduje jak zawsze na samym końcu. A co powiesz na zdania z czasownikami modalnymi? 😉
Pewnie nawet bez zerknięcia na przykłady wiedziałeś, jak takie zdanie będzie wyglądać. Dla porządku jednak podsumujemy: odmieniony czasownik modalny stawiamy na drugim miejscu w zdaniu, zaraz po spójniku. Drugi czasownik w bezokoliczniku wędruje na sam koniec. Proste, prawda? 🙂
Znakomicie sobie poradziłeś, poznając spójniki w szyku przestawnym. Niemiecki nie jest taki trudny, prawda? 😉 Wiesz, że „sonst” i „trotzdem” używasz, gdy mówisz o przeciwieństwach, a „deshalb”, kiedy chcesz coś uzasadnić. Bez trudu budujesz też z nimi zdania, pilnując, żeby zawsze znajdowały się przed odmienionym czasownikiem. Nie poprzestawaj na tym i zapisz się na nasz kurs niemieckiego online, w którego trakcie wrócimy do tego zagadnienia, omawiając słownictwo dotyczące zdrowia.
Możesz liczyć na stałe wsparcie lektorki, dlatego, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości albo będziesz potrzebował dodatkowego zastrzyku motywacji do nauki – śmiało pisz. 😉 Nie zostawimy Cię samego z niezrozumiałymi formułkami. Przygotowaliśmy dla Ciebie autorskie materiały, które zawierają wyłącznie te informacje, które rzeczywiście Ci się przydadzą. Z nami opanujesz niemiecki dla początkujących szybciej, niż sądzisz. Do zobaczenia! Los geht’s!
Zaczynasz swoją przygodę z niemieckim? Mamy coś dla Ciebie! Zapisz się do naszego newslettera, a co tydzień otrzymasz 10 nowych fiszek w aplikacji – całkowicie za darmo! 📱 W sumie czeka na Ciebie 450 słówek, które wprowadzą Cię w świat języka niemieckiego krok po kroku. Każdy tydzień to nowe słownictwo i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uczyć się regularnie i z motywacją. Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2025 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.