fbpx

Przymiotniki po niemiecku

gramatyka niemiecka - przymiotniki po niemiecku

Spis treści wpisu

Każdy język składa się z różnych części mowy. Należą do nich między innymi przymiotniki. Niemiecki nie jest tutaj wyjątkiem – w nim też odgrywają one istotną rolę. Trudno wyobrazić sobie bez nich swoje wypowiedzi. To właśnie przymiotniki nadają im barwnego charakteru oraz pomagają nam opisać różne rzeczy i osoby. Niemieckie przymiotniki, które za chwilę Ci zaprezentujemy, są bardzo przydatne w życiu codziennym i często używane przez Niemców. Wiemy to ze sprawdzonego źródła – nasza lektorka mieszka w Niemczech i ma z nimi stały kontakt. 🙂 Czego warto się o nich nauczyć? Oto najważniejsze informacje!

Czym są przymiotniki i dlaczego są nam potrzebne?

Wyobraź sobie, że rozmawiasz ze swoimi przyjaciółmi i chcesz pochwalić się swoim nowym partnerem lub partnerką. Nie wystarczy, że powiesz im, jak ma na imię, ile ma lat i skąd pochodzi. Twoi rozmówcy na pewno będą ciekawi szczegółów: jaki on/ona jest, jakie cechy charakteru najbardziej Ci się w nim/w niej podobają, a co Cię denerwuje. Właśnie w takiej sytuacji potrzebujesz przymiotników, by zaspokoić ciekawość swoich przyjaciół. 🙂 

Przymiotniki (po niemiecku Adjektive) określamy również jako “Eigenschaftswörter”. “Die Eigenschaft” oznacza “cecha”. Są to więc słowa, które opisują cechy. Przymiotników używamy do tego, żeby opisać cechy rzeczowników. Dzięki temu możemy scharakteryzować ludzi, żywe istoty i rzeczy. W języku niemieckim, podobnie jak w języku polskim, możemy stopniować przymiotniki. Tego jednak nauczymy się nieco później.

Na jakie pytanie odpowiadają przymiotniki po niemiecku?

Przymiotniki opisują, jaki ktoś lub jakie coś jest. Dają nam odpowiedź na pytania:

  • Wie ist jemand? Jaki ktoś jest?
  • Wie ist etwas? Jakie coś jest?

Kiedy przymiotniki niemieckie musimy odmieniać przez przypadki?

Nominativ, Akkusativ, Dativ, Genitiv… Od tych wszystkich przypadków można dostać zawrotów głowy! A odpowiadając na pytanie: tak, odmieniamy je, ale nie zawsze. W zależności od tego, gdzie znajdują się w zdaniu.

  • Jeśli przymiotnik występuje po rzeczowniku, to nie trzeba go odmieniać przez przypadki. W takich sytuacjach przymiotnikom towarzyszą najczęściej czasowniki takie jak “być”, “zostać” i “stać się w przyszłości”.
  • Niektóre przymiotniki znajdują się między rodzajnikiem a rzeczownikiem i dostosowują wtedy swoją formę do rzeczownika. Oznacza to, że musimy je odmienić przez przypadki i zmienić tym samym ich końcówkę.
  • Das ist Anja. Anja ist fleißig. To jest Anja. Anja jest pracowita.
  • Sie ist eine fleißige Frau. Ona jest pracowitą kobietą.

Co oznaczają przymiotniki zaczynające się na -un?

Niektóre przymiotniki mają przedrostek negacji -un. Takich przymiotników używamy, gdy ktoś nie jest jakiś lub nie posiada jakiejś cechy.

  • Der Mann ist unsympathisch. (Ten) mężczyzna jest niesympatyczny.
  • Die Frau ist ungeduldig. (Ta) kobieta jest niecierpliwa.
  • Der Mann ist unfreundlich. (Ten) mężczyzna jest nieprzyjazny.
  • Die Frau ist unpünktlich. (Ta) kobieta jest niepunktualna.

Niemieckie przymiotniki – to warto zapamiętać

Jak widzisz, przymiotniki po niemiecku będą Ci potrzebne w wielu sytuacjach. Wiesz już, na jakie pytania odpowiadają i kiedy stosować te z przedrostkiem -un. Wystarczy, że zapamiętasz kilka prostych zasad i nawet ich odmiana przez przypadki nie będzie wydawała się taka straszna! Wszystkiego na ten temat nauczymy Cię od podstaw na naszym kursie niemieckiego dla początkujących. Poznasz tam szeroki zasób słownictwa niemieckiego i dowiesz się, jak używać go w rozmowach. Kładziemy nacisk na praktykę, korzystamy z wielu różnorodnych, ciekawych metod przyswajania wiedzy i jej wykorzystywania. Udowadniamy, że nauka gramatyki niemieckiej może być zabawą i dzielimy się pasją, którą jest dla nas niemiecki. Przymiotniki to niezwykle ważne zagadnienie, a przygotowaliśmy dla Ciebie znacznie więcej. Dołącz do nas i przekonaj się o tym podczas zajęć online, które pozytywnie oceniło już wielu kursantów. Do zobaczenia! Los geht’s!

kursy niemieckiego online

Fiszki w aplikacji! 🤩

Ale czekaj, czekaj… poza gramatyką interesujesz się też nauką niemieckich słówek? To świetnie trafiłeś. Mamy dla Ciebie rozwiązanie – fiszki w aplikacji na telefonZapisz się na nasz newsletter i otrzymuj co tydzień 10 fiszek z języka niemieckiego prosto na swojego e-maila – zupełnie za darmo! Przekonaj się, że nauka niemieckiego może sprawiać frajdę! 🎢 

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.