fbpx

Przyimki z celownikiem i biernikiem

przyimki z celownikiem i biernikiem

Spis treści wpisu

Przyimki z celownikiem i biernikiem w języku niemieckim

Założymy się, że doskonale pamiętasz nasze poprzednie spotkanie poświęcone przyimkom. Spokojnie, nie będziemy teraz sprawdzać Twojej wiedzy. 😉 Zamiast tego zajmiemy się tematem, którym są przyimki z celownikiem i biernikiem. Niemiecki Akkusativ i Dativ też są Ci dobrze znane, więc jesteśmy pewni, że pójdzie jak po maśle. Kolejny raz udowodnimy Ci, że gramatyka niemiecka może być zrozumiała, całkiem prosta, a nawet przyjemna. Zaczynajmy!

Co to są przyimki?

Przyimki to krótkie słowa (np. gegen, in, auf, ohne), które odnoszą się do rzeczownika lub zaimka. Potrzebujesz ich do tworzenia powiązań między rzeczownikami lub zaimkami a innymi częściami zdania.

Gdzie stoi przyimek?

Przyimki zwykle występują przed rzeczownikiem lub zaimkiem, do którego się odnoszą. Przyimki nazywamy również Bezugswörter lub Verhältniswörter, ponieważ pokazują one zależność jaka jest między dwoma słowami. Są one niezmienne i dlatego nigdy ich nie odmieniamy.

 • Wünschen Sie einen Expressversand gegen eine Gebühr?
 • Czy życzy sobie Pani ekspresową wysyłkę za opłatą?

Jaką funkcję pełnią przyimki?

Jak już wiesz, przyimki wskazują, w jaki sposób dane słowo słowo odnosi się do innego rzeczownika. Przyimek może udzielać informacji o miejscu, czasie, przyczynie i sposobie. Wszystkie przyimki dzielimy tym samym na cztery różne typy: przyimki miejsca, czasu, przyczyny i sposobu.

Przyimki miejsca – opisują pozycję lub ruch

 • Das Paket liegt auf dem Tisch. 
 • Paczka leży na stole.

Przyimki czasu – opisują czas

 • Ich habe das Paket am Montag bekommen.
 • Przesyłkę dostałam w poniedziałek. 

Przyimki przyczyny – opisują przyczynę lub cel działania

 • Aufgrund eines Fehlers konnten wir das Paket nicht versenden.
 • Z powodu błędu nie mogliśmy wysłać paczki.

Przyimki sposobu – opisują „jak” lub „w jaki sposób” coś się dzieje

 • Was kostet ein Paket mit Sendeverfolgung?
 • Ile kosztuje paczka z opcją śledzenia przesyłki?

Dzisiaj poznasz sześć najważniejszych przyimków modalnych: 

 • mit – z
 • ohne – bez
 • statt – zamiast
 • gegen – za
 • auf – na
 • für – na, dla itd.

Jakie pytania zadajemy w przypadku przyimków modalnych?

Pytania, które możesz zadać w odniesieniu do przyimków modalnych: 

 • Wie? – Jak? 
 • Auf welche Art und Weise? – W jaki sposób?

Jak określić, z którym przypadkiem łączy się dany przyimek?

W języku niemieckim każdy przyimek wymaga określonego przypadku. Tak też jest z przyimkami sposobu. Przyimki sposobu, które omawiamy w dzisiejszej lekcji, łączą się z Akkusativem, Dativem lub Genitivem. Dlatego słowo, które jest powiązane jakąś relacją z przyimkiem sposobu (najczęściej jest to rzeczownik i rodzajnik, czasami zaimek) musi być odmienione w Genitivie, Dativie lub Akkusativie – w zależności od tego, z jakim przypadkiem łączy się dany przyimek.

Pamiętasz, jak odmieniamy rzeczowniki w Akkusativie, Dativie i Genitivie? Dla przypomnienia załączamy trzy tabelki z odmianą. 🙂 

Wiemy już, jak wygląda odmiana rzeczowników w bierniku, celowniku i dopełniaczu. Czas dowiedzieć się, z jakimi przypadkami łączą się przyimki sposobu. Zerknij na naszą tabelę – znajdziesz w niej najważniejsze przyimki wraz z przykładowymi zdaniami.

Czym są “stopienia”?

Niektóre przyimki mogą czasami łączyć się z rodzajnikiem określonym (der, die, das). Poniższych przyimkowych stopień najczęściej używamy w języku potocznym, mówionym. Oficjalnie (zwłaszcza na piśmie) jednak należy je zapisywać oddzielnie.

auf + das = auf das → aufs

 • Am Wochenende habe ich frei und werde wieder aufs Fahrrad steigen.
 • W weekend mam wolne i znowu wsiądę na rower.

für + das = für das → fürs

 • Sie brauchen Briefmarken fürs Ausland.
 • Potrzebuje Pani znaczka dla zagranicy.

Przyimki z celownikiem i biernikiem – niemiecki od strony praktycznej

Jesteś na dobrej drodze, żeby opanować przyimki sposobu. Musisz zapamiętać, że służą do opisu tego, jak, albo w jaki sposób coś się dzieje. Znasz już sześć najważniejszych i doskonale wiesz, czym „mit” różni się od „gegen”. Praktyka czyni mistrza, więc zapraszamy Cię na nasz kurs niemieckiego online na poziomie A1, podczas którego wrócimy do tego zagadnienia w trakcie omawiania słownictwa dotyczącego poczty.

Nie ustalamy sztywnych godzin zajęć i nie krzyczymy, gdy popełnisz błąd. Niemiecki dla początkujących przedstawimy Ci przy pomocy zabawnych anegdot z życia codziennego i nowoczesnych materiałów dydaktycznych. Ucz się w swoim salonie, ulubionej kawiarni, albo na wakacyjnym wyjeździe, w przerwie między plażowaniem i zwiedzaniem.

Dołącz do grona zadowolonych kursantów, którzy wystawili nam pozytywne opinie w mediach społecznościowych! Los geht’s!

kursy niemieckiego online

Fiszki w aplikacji! 🤩

Ale czekaj, czekaj… poza gramatyką interesujesz się też nauką niemieckich słówek? To świetnie trafiłeś. Mamy dla Ciebie rozwiązanie – fiszki w aplikacji na telefonZapisz się na nasz newsletter i otrzymuj co tydzień 10 fiszek z języka niemieckiego prosto na swojego e-maila – zupełnie za darmo! Przekonaj się, że nauka niemieckiego może sprawiać frajdę! 🎢 

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.