fbpx

Odmiana haben i sein

gramatyka niemiecka - odmiana _haben_ i _sein_

Spis treści wpisu

Jednym z pierwszych zagadnień, z którymi mierzą się osoby stawiające swoje pierwsze kroki w nauce języka niemieckiego, jest odmiana “haben” i “sein”, czyli tłumacząc na język polski – “mieć” i “być”. Te dwa czasowniki są kluczowe w nauce języka niemieckiego. Dzięki znajomości odmiany “haben” i “sein” zbudujesz swoje pierwsze zdania w czasie teraźniejszym, a później również w czasie przeszłym.

Dlaczego czasowniki “haben” i “sein” są takie ważne?

Czasowniki “haben” i “sein” są bardzo ważnymi czasownikami, bo – podobnie jak w języku polskim – korzystamy z nich wielokrotnie każdego dnia. Czasownik “haben” oznacza “mieć”, a czasownik “sein” to nasze polskie “być”.

Odmiana “haben” i “sein” w praktyce

Jak wygląda odmiana tych czasowników? Obydwa czasowniki odmieniają się nieregularnie, co oznacza, że w ich przypadku nie możemy zastosować żadnych reguł obowiązujących w przypadku czasowników regularnych. Zerknij na poniższe tabelki, w których rozpisałam dla Ciebie odmianę obu tych czasowników.

Odmiana czasownika „haben”

gramatyka niemiecka_odmiana haben

Odmiana czasownika „sein”

gramatyka niemiecka_odmiana sein

Jakie zdania budujemy z czasownikami “haben” i “sein”?

Czasownik “sein” może posłużyć nam do opisania, że mamy do czynienia z rzeczami czy też z ludźmi, na przykład: “Das ist… “. (“To jest….”). Ten czasownik pomaga też określić, ile ktoś ma lat, ponieważ po niemiecku nie “ma się” ileś lat, ale jest się “starym” na ileś lat. 😉 “Sein” występuje też bardzo często w towarzystwie przymiotników, co pomoże Ci opisać, jakie coś jest.

Natomiast dzięki czasownikowi “haben” możemy na przykład powiedzieć, że ktoś coś ma lub posiada. Za pomocą “haben” opiszemy też jakiś stan emocjonalny lub fizyczny.

Praktyczny niemiecki w oparciu o popkulturę

W Los geht’s! uczymy żywego, autentycznego języka. Dziś nawiążemy do popkultury, a konkretnie do znanego niemieckiego programu dla dzieci o myszce (Die Sendung mit der Maus).

gramatyka niemiecka myszka

źródło: https://www.sueddeutsche.de/projekte/artikel/medien/50-jahre-sendung-mit-der-maus-e744664/?reduced=true

  • Wer ist das? – Kto to jest?

→ Das ist eine Maus. – To jest myszka.

  • Wie alt ist sie? – Ile ona ma lat? 

→ Sie ist 50 Jahre alt! – Ona ma 50 lat! (Uwaga, dosłownie: Ona jest 50 lat stara. ;)) 

  • Wie viele Freunde hat sie? – Ile ma przyjaciół?

→ Sie hat zwei Freunde. – Ona ma dwóch przyjaciół.

  • Wie ist sie? – Jaka ona jest?

→ Sie ist klug. – Ona jest mądra.

  • Wie sind ihre Augen? – Jakie są jej oczy?

→ Sie hat große Augen. – Ona ma duże oczy.

Odmiana czasownika “haben” i “sein” – jak się jej nauczyć? 

Jak widzisz, do nauki odmiany “haben” i “sein” można podejść w sposób praktyczny, opierając się na przykładach, które na długo zostaną w głowie. Jest to niewątpliwie najlepsza metoda na naukę niemieckiej gramatyki. Taka jest właśnie filozofia naszej szkoły języka niemieckiego: nauczanie żywego, autentycznego języka poprzez połączenie teorii z praktyką. W Los geht’s! doskonale to rozumiemy – nasz kurs niemieckiego dla początkujących został stworzony przez lektorkę mieszkającą w Niemczech, która tym językiem otacza się na co dzień. Wszystkie nasze lekcje obfitują w praktyczne przykłady, gotowe do wykorzystania w życiu codziennym. Chcesz się przekonać? Dołącz do nas. Do dzieła, Los geht’s!

kursy niemieckiego online