fbpx

Liczebniki porządkowe w niemieckim

Liczebniki porządkowe - niemiecka gramatyka

Spis treści wpisu

Liczebniki porządkowe w niemieckim – jak je opanować?

Jakiś czas temu zajmowaliśmy się liczbami podstawowymi. Opanowałeś je znakomicie i nawet niemiecka matematyka nie stanowi dla Ciebie wyzwania. 😉 Pewnie zdążyłeś już zauważyć, jak bardzo przydają się one podczas codziennych rozmów, dlatego dziś pójdziemy o krok dalej. Przedstawimy Ci liczebniki porządkowe w niemieckim. Będą Ci potrzebne do zapisywania tytułów, dat i określania pozycji, którą osoba albo przedmiot zajmuje w szeregu. Podpowiemy Ci, jak je tworzyć i wyjaśnimy, czy możesz je odmieniać. Bierzmy się do roboty!

Jakie są podstawowe rodzaje liczb?

Dwa najważniejsze rodzaje liczb to liczby podstawowe i liczby porządkowe. Liczby podstawowe składają się z podstawowych liczb, które już znasz. Są to liczby typu „jeden”, „dwa”, „trzy”, „sto”, „tysiąc” itp. Dziś poznasz drugi rodzaj liczb, a mianowicie liczby porządkowe.

Co to są liczby porządkowe?

Liczby porządkowe to wszystkie liczby, które wskazują na określoną pozycję w uporządkowanym szeregu. Oznacza to liczby takie jak „pierwszy”, „drugi”, „trzeci”, „czwarty”, „dwudziesty”, „dwudziesty pierwszy” itd.

Jak już powiedzieliśmy, liczby porządkowe to wszystkie liczby, które odnoszą się do określonej pozycji w ustalonym ciągu. Mogą być używane do porządkowania kolejności, z czego wynika również ich nazwa. W języku niemieckim liczebników porządkowych używamy również w przypadku dat, tytułów (np. królów) i wyliczeń.

Jak tworzy się liczby porządkowe?

W zdaniach liczebników porządkowych używa się zazwyczaj z rodzajnikiem określonym (der, die, das). Jeśli buduje się krótkie zdania bez czasownika (a raczej równoważniki zdań) to wtedy używa się samego liczebnika, bez rodzajnika.

die Straße

 • Das ist die erste Straße. – To jest pierwsza ulica.
 • Erste Straße links. – Pierwsza ulica w lewo.

das Haus 

 • Das ist das zweite Haus. – To jest drugi dom.
 • Zweites Haus rechts. – Drugi dom po prawej.

der Termin

 • Das ist der erste Termin. – To jest pierwsze spotkanie.
 • Erster Termin heute? – Pierwsze spotkanie dzisiaj?

Liczebniki porządkowe od 1 do 19 tworzymy dodając do wyrazu liczebnika końcówkę „-te”. Nie dotyczy to „jedynki”, „trójki”, „siódemki” i „ósemki”. Liczby porządkowe od 20 w górę powstają przez dodanie do liczb podstawowych końcówki „-ste”. Nie ma od tego żadnych wyjątków.

Liczby porządkowe w niemieckimLiczby porządkowe w niemieckim 

Czy liczby porządkowe się odmieniają?

Tak, musimy je odmieniać. Dobra wiadomość jest taka, że liczby porządkowe odmieniają się w taki sam sposób jak przymiotniki.

 • Das ist der beste Termin. (best – Adjektiv) – To jest najlepszy termin. (najlepszy – przymiotnik)
 • Das ist der erste Termin. (erst – Zahlwort) – To jest pierwszy termin. (pierwszy – liczebnik)

Liczby porządkowe a data

Zawsze, gdy chcesz wskazać datę, potrzebne Ci są liczby porządkowe do nazwania dnia (czasem także miesiąca). Liczbę porządkową, czyli np. datę, zazwyczaj zapisuje się jako cyfrę – ale nie tylko, czasami zapisujemy ją też słownie.

Datę możesz zapisać jako cyfrę z kropką lub słownie:

 • der 1. Mai / der erste Mai – 1 maja / pierwszy maja,
 • am 8. Juli / am achten Juli – 8 czerwca / ósmego czerwca,
 • am Dienstag, den 6. April / am Dienstag, den sechsten April – we wtorek, 6 kwietnia / we wtorek, szóstego kwietnia.

Liczebniki porządkowe w niemieckim – to musisz zapamiętać

Znakomicie, kolejne zadanie wykonane! Bardzo dobrze sobie poradziłeś. Wiesz już, że liczebniki porządkowe odmieniamy tak, jak przymiotniki i potrafisz zapisywać daty na kilka sposobów. Poznałeś też zasady, zgodnie z którymi należy je tworzyć. Masz ochotę na więcej? W takim razie będzie nam miło, gdy zapiszesz się na nasz kurs niemieckiego online na poziomie A2.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy kiedyś zaczynał i nauka języka obcego bywa sporym wyzwaniem. Postanowiliśmy więc, że zamienimy ją w ciekawą przygodę. 😉 Nie musisz bać się surowych ocen, odpytywania przed tablicą i długich godzin spędzanych na zapamiętywaniu skomplikowanych formułek. Wspieramy, motywujemy i dbamy o to, żeby atmosfera na zajęciach była przyjacielska. Niemiecki dla początkujących poznajesz, korzystając z autorskich materiałów – szybko i efektywnie. Liczymy na to, że do nas dołączysz. 🙂 Los geht’s!

kursy niemieckiego online

Fiszki w aplikacji! 🤩

Ale czekaj, czekaj… poza gramatyką interesujesz się też nauką niemieckich słówek? To świetnie trafiłeś. Mamy dla Ciebie rozwiązanie – fiszki w aplikacji na telefonZapisz się na nasz newsletter i otrzymuj co tydzień 10 fiszek z języka niemieckiego prosto na swojego e-maila – zupełnie za darmo! Przekonaj się, że nauka niemieckiego może sprawiać frajdę! 🎢 

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.