fbpx

Czasowniki z przyimkami z celownikiem

Czasowniki z przyimkami w Dativie (celowniku)

Spis treści wpisu

Czasowniki z przyimkami z celownikiem niemieckim

Czasowniki, podobnie jak ludzie, są towarzyskie. Nie lubią samotności i najczęściej znajdują sobie kompanów, do których należą między innymi przyimki. Nie lubią się z nimi rozstawać, dlatego w zdaniu stoją tuż obok siebie. Dzisiaj przeanalizujemy sobie czasowniki z przyimkami w celowniku niemieckim. Warto je znać, bo dzięki nim będziesz mógł wypowiadać się bardziej szczegółowo i przekazywać innym więcej cennych informacji. Podpowiemy Ci, które przyimki zawsze łączą się z Dativem i zdradzimy, dlaczego niektóre określamy jako „wierne”, a inne nazywamy „niewiernymi”. 😉 Z przyjemnością po raz kolejny udowodnimy Ci, że gramatyka niemiecka nie musi być skomplikowana. Podejmujesz to wyzwanie? A więc zaczynajmy!

Czasowniki vs. przyimki – znaczenie

Czasowniki oraz należące do nich na stałe przyimki pomogą Ci wyrazić jeszcze dokładniej to, co chcesz powiedzieć. Duet ten decyduje, z jakim przypadkiem się łączy. Jeden i ten sam czasownik może łączyć się z większą liczbą przyimków (na ogół max. trzy) i występować przy tym w różnych przypadkach.

  • Der Mann spricht mit der Frau. – sprechen mit (Dat.) – Ten mężczyzna rozmawia z kobietą.
  • Der Mann spricht mit der Frau über die Arbeit. – sprechen über (Akk.) – Ten mężczyzna rozmawia z kobietą o pracy.

Jeśli masz ten luksus, że przekazujesz w zdaniu więcej informacji, to musisz za ten luksus zapłacić. 😉 A mianowicie pogłowić się, o jaki przypadek chodzi. Sprawa jest o tyle łatwiejsza, że najczęściej chodzi o dwa z czterech niemieckich przypadków – albo Akkusativ, albo Dativ, bo głównie z tymi przypadkami łączą się przyimki. 

Dzisiaj poznasz czasowniki z przyimkami, po których występuje Dativ.

Dlaczego dzielimy przyimki na wierne i niewierne?

Łącznie w języku niemieckim mamy około 25 najważniejszych przyimków. Dzielimy je na wierne i niewierne przyimki. 10 z nich zawsze łączy się tylko i wyłącznie z Dativem, co oznacza, że są one mu wierne.

Aby dowiedzieć się, który przypadek łączy się z danym czasownikiem i przyimkiem, musisz najpierw nauczyć się na pamięć 10 przyimków, które zawsze, ale to zawsze łączą się z Dativem, czyli są mu wierne. Są oni jak stare dobre małżeństwo. Jeśli nauczysz się ich na pamięć, to zawsze będziesz wiedzieć, że w ich przypadku chodzi o Dativ. To bardzo ułatwi Ci naukę. Przyimki wierne Dativowi to: ab, aus, außer, gegenüber, bei, nach, seit, von, mit i zu.

Niestety, niektóre przyimki są niewierne. Oznacza to, że łączą się raz z Akkusativem, a raz z Dativem. Dlatego musisz zastosować inny trik, żeby dowiedzieć się, o jaki przypadek chodzi.

Zadaj wtedy odpowiednie pytanie na logikę, które pasuje do danego zdania. W samym pytaniu znajdziesz podpowiedź, o jaki przypadek chodzi. Musisz tylko nauczyć się pytań kontrolnych do każdego przypadku na pamięć i co jeszcze ważniejsze – postawić na logikę.

  • Der Mann spricht mit der Frau. – Mężczyzna rozmawia z kobietą.
  • Mit wem spricht er? Mit der Frau. – Z kim rozmawia? Z kobietą.
  • WEM? → Dativ – Z kim? → Dativ.

Czasowniki z przyimkami w Dativie (celowniku)

Najważniejsze czasowniki z przyimkami w Dativie

Teraz poznasz najważniejsze czasowniki, które występują z przyimkami w Dativie. Na początek poznasz 15 podstawowych czasowników, z których bardzo często korzystamy w codziennych rozmowach.

Czasowniki z przyimkami w Dativie (celowniku) Czasowniki z przyimkami w Dativie (celowniku)

Jaki jest najlepszy sposób na naukę czasowników z przyimkami?

Skup się najpierw na 15 czasownikach z przyimkami z naszej tabelki. Nie szukaj po „internetach” dalszych czasowników, bo zrobi Ci się w głowie chaos. Najpierw zaprzyjaźnij się z tymi 15 podstawowymi czasownikami i wypracuj sobie przy okazji system na uczenie się ich. Potem zapamiętaj wszystkie 10 przyimków, które na 100 % są wierne Dativowi. Najlepiej na zasadzie skojarzeń.

Jeśli chodzi o „niewierne przyimki” to sprawa jest łatwa. Zapamiętaj „an”, bo ze wszystkich niewiernych to właśnie ten przyimek najczęściej łączy się z jakimś podstawowym czasownikiem w Dativie. W naszej tabelce mamy jeden taki czasownik: teilnehmen an / brać w czymś udział. Wszystkie pozostałe „przyimki niewierne” możesz na razie pominąć, bo nie znajdziesz ich w naszej tabelce z najważniejszymi 15 czasownikami i przyimkami, co oznacza że nie są one na tym poziomie konieczne.

kursy niemieckiego online

Czasowniki z przyimkami w celowniku niemieckim – jak się ich nauczyć?

Nie było tak źle, prawda? Jak na wzorowego ucznia przystało, zapamiętałeś dziesięć przyimków, które są wierne celownikowi. „Nach”, „von”, czy „mit” są Ci już dobrze znane, podobnie jak najważniejsze czasowniki, które występują z przyimkami w Dativie. Nie od razu Rzym zbudowano, dlatego zapraszamy Cię na nasz kurs niemieckiego online, gdzie pogłębisz wiedzę i przećwiczysz to zagadnienie.

Możesz liczyć na sporą porcję merytorycznej wiedzy, idealny balans między teorią a praktyką oraz znakomitą atmosferę. Zamiast surowych ocen preferujemy konstruktywną krytykę, stałe wsparcie i motywowanie do działania. Stawiamy na partnerskie relacje z kursantami, dzięki czemu poznają niemiecki dla początkujących bez stresu. Będzie nam miło, gdy do nas dołączysz. 🙂 Zapraszamy! Los geht’s!