Czasowniki są wszystkim dobrze znane. Trudno byłoby nam się bez nich porozumiewać, prawda? Niektóre z nich czuły się trochę samotne i dlatego znalazły sobie towarzystwo w postaci przedrostków. 🙂 To czasowniki rozdzielnie złożone. Niemiecki stanie się dla Ciebie znacznie prostszy, gdy je zapamiętasz oraz nauczysz się tego, w jaki sposób je odmieniać. Wyjaśnimy Ci też, jak budować zdania z ich użyciem i na którym miejscu powinny się w nich znaleźć. Już kręci Ci się w głowie z nadmiaru wrażeń? Spokojnie, gramatyka niemiecka nie jest taka straszna, gdy tłumaczy się ją na podstawie prostych przykładów. Taki właśnie mamy plan. Do dzieła!
Czasowniki rozdzielnie złożone (po niemiecku “trennbare Verben”) to czasowniki z krótkim wyrazem umieszczonym przed nimi (zwanym przedrostkiem lub prefiksem). Prefiks odłącza się od czasownika podczas odmiany i przesuwa się na koniec zdania.
Dzięki prefiksom czasownik może całkowicie zmienić swoje znaczenie. Zapewne znasz czasownik „stać – stehen”. Jeśli dodamy do niego przedrostek „auf”, powstanie zupełnie nowy czasownik: wstawać – aufstehen.
Jakie przykładowe przedrostki możemy dodać do czasownika “stehen”? Jak bardzo zmieni się jego znaczenie?
stehen – stać
Jest kilka przedrostków, które musisz znać na poziomie A1.
Prefiks decyduje o tym, które czasowniki są rozdzielnie złożone. Czasowniki z przedrostkami takimi jak ab-, an-, auf-, aus-, ein-, fern-, los-, mit-, weg-, zurück- są zawsze rozdzielnie złożone. Istnieją również czasowniki nierozdzielnie złożone. Mają inne przedrostki. Czasowniki rozdzielnie złożone można również rozpoznać po ich wymowie. W przypadku czasowników rozdzielnie złożonych, akcent pada zawsze na przedrostek.
W zdaniach głównych odmieniany czasownik znajduje się na pozycji 2, a przedrostek na końcu zdania.
Pytania tworzy się podobnie jak w przypadku zwykłych czasowników, z tą różnicą, że przedrostek znajduje się na końcu pytania (tak jak w zdaniach).
Pytanie tak/nie (Ja/Nein-Frage)
Pytanie z zaimkiem pytającym (W-Frage):
Na drugim miejscu w zdaniu pojawia się czasownik modalny w odmienionej formie. Jak pamiętasz, w takim zdaniu drugi czasownik ląduje na samym końcu w podstawowej formie, a więc w bezokoliczniku. Podobnie jest w przypadku czasowników rozdzielnie złożonych. Cały czasownik (razem z “przyczepionym” z przodu przedrostkiem) ląduje na końcu zdania w niezmienionej formie.
Jak już dobrze wiesz, po zaprezentowaniu teorii nigdy nie zostawiamy Cię z pustymi rękami. 😉 Dziś też zaserwujemy Ci kilka praktycznych przykładów z czasownikami rozdzielnie złożonymi w roli głównej. Przeczytaj je, zapoznaj się z czasownikami i spróbuj ułożyć kilka własnych, prostych zdań. Może opiszesz krótko swój przebieg dnia? 🙂 Słownictwo do tego tematu znajdziesz w naszym bliźniaczym wpisie w temacie “Tagesablauf”. Viel Erfolg!
Gratulacje, całkiem sprawnie poruszasz się już w gąszczu prefiksów, z którymi występują czasowniki rozdzielnie złożone w niemieckim. Odmiana i ich odpowiednia kolejność… w tym szaleństwie jest metoda, możesz nam wierzyć! Praktyka czyni mistrza, dlatego zapisz się na nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym. Wrócimy do tego zagadnienia podczas zajęć poświęconych na opisywanie przebiegu dnia.
Sekret naszej skuteczności tkwi w kompleksowym podejściu do nauki. W nowoczesnej aplikacji na telefon otrzymasz porcję słówek, a następnie podzielimy się z Tobą zasadami gramatycznymi i listą zawierającą czasowniki rozdzielnie złożone w niemieckim. Przykłady ukazujące sedno problemu, ćwiczenia i dawka motywacji – to nasz przepis na sukces. Dołącz do nas, a niemiecki dla początkujących przestanie być dla Ciebie czarną magią! Los geht’s!
Zaczynasz swoją przygodę z niemieckim? Mamy coś dla Ciebie! Zapisz się do naszego newslettera, a co tydzień otrzymasz 10 nowych fiszek w aplikacji – całkowicie za darmo! 📱 W sumie czeka na Ciebie 450 słówek, które wprowadzą Cię w świat języka niemieckiego krok po kroku. Każdy tydzień to nowe słownictwo i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uczyć się regularnie i z motywacją. Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2024 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.