Nie da się ukryć, że lubimy czasowniki. Używamy ich tak często, że uznaliśmy, że nie powinny mieć przed nami żadnych tajemnic. 😉 Dziś wyjaśnimy sobie, czym są czasowniki nierozdzielnie złożone w niemieckim. Przeanalizujemy ich budowę, zwracając uwagę na przedrostek i wytłumaczymy, jak tworzyć z nimi zdania w różnych trybach i czasach. Zdradzimy Ci też, w jaki sposób odróżniać je od czasowników rozdzielnie złożonych. Nawet jeśli teraz może się to wydawać nieco skomplikowane, niczym się nie martw! Mamy w zanadrzu garść praktycznych przykładów, dzięki którym gramatyka niemiecka stanie się prosta i przyjemna. Gotowy? Do dzieła!
Czasowniki nierozdzielnie i rozdzielnie złożone mają jedną wspólną cechę – zaczynają się od przedrostka (prefiksu). Tym co je różni jest to, że czasami przedrostek oddziela się od głównego członu czasownika, a czasami nie. Czasownik rozdzielnie złożony ma przedrostek, który oddziela się od jego głównej części i ląduje na końcu zdania. U czasowników nierozdzielnie złożonych jest inaczej. Przedrostek pozostaje w całości z resztą czasownika.
zahlen – płacić
⇩ aus|zahlen – wypłacić
⇩ ein|zahlen – wpłacić
⇩ bezahlen – zapłacić
Powtórzmy: W przypadku czasowników nierozdzielnie złożonych, przedrostek zostaje przy rdzeniu i nigdzie się nie rusza. 😉 Jest 8 przedrostków, które należą do czasowników nierozdzielnie złożonych:
O tym, czy czasownik jest rozdzielny czy nierozdzielny, informuje nas również to, jak go akcentujemy. Jeżeli akcentujemy początek czasownika czyli przedrostek, to mamy do czynienia z czasownikiem rozdzielnie złożonym.
Dzisiaj nauczysz się czasowników nierozdzielnie złożonych, w których przedrostek nigdy nie oddziela się od rdzenia czasownika. Liczba przedrostków dla czasowników nierozdzielnie złożonych jest mniejsza (od rozdzielnie złożonych) i dlatego warto nauczyć się ich na pamięć.
Zobacz przykładowe zdania:
W czasie teraźniejszym Präsens przedrostek nie oddziela się od głównego rdzenia.
Zobacz przykładowe zdania:
W czasie przeszłym Perfekt przedrostek zostaje przy rdzeniu. Tworzenie czasu przeszłego Perfekt z czasownikami nierozdzielnie złożonymi jest naprawdę proste! Krótko mówiąc, nie potrzebujesz już przedrostka „-ge”. (Tak samo jak to jest u czasowników zakończonych na „-ieren” (np. studieren – studiert)).
W przypadku pytań zamkniętych tak/nie, czasownik wraz z nierozłącznym przedrostkiem znajduje się na samym początku zdania.
To samo dotyczy pytań ze słówkami pytającymi (W-Fragen): słowo pytające jest na samym początku, a czasownik z przedrostkiem jest na drugim miejscu.
Również w trybie rozkazującym, kiedy wydajemy polecenie albo każemy komuś coś zrobić, nierozdzielny przedrostek umieszczamy razem z czasownikiem na samym początku.
Proste, prawda? 😉
Znakomicie sobie poradziłeś! Potrafisz wyrecytować z pamięci osiem przedrostków, które występują z czasownikami nierozdzielnie złożonymi. Wiesz też, jak tworzyć pytania i zdania rozkazujące z tymi czasownikami. Praktyka czyni mistrza, więc nie zrażaj się drobnymi niepowodzeniami. Zamiast tego zapisz się na nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym. 🙂 Przećwiczymy tam to zagadnienie, łącząc je ze słownictwem dotyczącym płatności.
Zajęty z Ciebie człowiek, dlatego zadbaliśmy o to, żebyś mógł z łatwością wcisnąć nas do swojego harmonogramu. Lekcje nie odbywają się o konkretnych godzinach. Sam decydujesz, kiedy i gdzie chcesz się uczyć. Dzięki temu nawet krótka przerwa na lunch może być świetną okazją do powtórzenia słówek. 😉 Nie tracisz czasu na dojazdy i możesz liczyć na stały kontakt z lektorką. Z nami niemiecki dla początkujących to fajna przygoda. Sam się o tym przekonaj! Los geht’s!
Zaczynasz swoją przygodę z niemieckim? Mamy coś dla Ciebie! Zapisz się do naszego newslettera, a co tydzień otrzymasz 10 nowych fiszek w aplikacji – całkowicie za darmo! 📱 W sumie czeka na Ciebie 450 słówek, które wprowadzą Cię w świat języka niemieckiego krok po kroku. Każdy tydzień to nowe słownictwo i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci uczyć się regularnie i z motywacją. Nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!
Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.
© 2018-2024 Los geht's! UG
Wszelkie prawa zastrzeżone.