fbpx

Czasowniki modalne w niemieckim

gramatyka niemiecka czasowniki modalne

Spis treści wpisu

Czasowniki modalne – niemiecki bez tajemnic

Czasowniki stanowią nieodłączny element każdego języka. Trudno byłoby się nam bez nich porozumiewać i budować sensowne wypowiedzi. Dziś przyjrzymy się sześciu czasownikom modalnym, czyli po niemiecku „Modalverben”. Opowiemy o tym, do czego służą, kiedy powinieneś ich używać, jak je odmieniać i na którym miejscu w zdaniu muszą się one znaleźć. Gdy przyswoisz czasowniki modalne, niemiecki stanie się dla Ciebie bardziej zrozumiały, a porozumiewanie się w nim dużo prostsze. Z naszą pomocą dasz sobie z tym radę! Gotowy na krótki przewodnik po niemieckich czasownikach modalnych? Wspaniale! Dzięki niemu przekonasz się, że gramatyka niemiecka jest łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać.

Czym są czasowniki modalne?

Czasowniki modalne to czasowniki o specjalnych cechach i właściwościach. W języku niemieckim łącznie mamy 6 czasowników modalnych. Niektórzy lingwiści uznają również czasownik „möchten” jako siódmy czasownik modalny. Jest on jednak tylko formą czasownika „mögen”.

Słowo czasownik modalny pochodzi od przymiotnika „modal”, który oznacza „sposób”. Czasowniki modalne służą do wyrażania konieczności i możliwości. Są to na przykład: sugestie, możliwości, żądania czy prośby. I wiele więcej!

Jakie znaczenie mają czasowniki modalne?

Możemy wyróżnić dwa podstawowe znaczenia czasowników modalnych. Za ich pomocą wyrazimy konieczność oraz możliwość. Zerknij teraz na poniższe listy.

Czasowniki modalne wyrażające konieczność

  • müssen – musieć
  • sollen – mieć powinność zrobienia czegoś
  • wollen – chcieć

Czasowniki modalne wyrażające możliwość

  • können – móc, być w stanie
  • dürfen – móc, w sensie: mieć pozwolenie albo prawo na zrobienia czegoś
  • mögen – lubić, również: chcieć

Plus wspomniany wcześniej czasownik möchten – chcieć.

W jakich sytuacjach używamy czasowników modalnych?

Dobór odpowiedniego czasownika modalnego stanowi dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Znaczenia czasowników często się przeplatają i niektóre z nich – w zależności od sytuacji – możemy stosować wymiennie.

Szkoła języka niemieckiego Los geht’s! istnieje między innymi po to, by w prosty sposób wyjaśniać wszystkie zawiłości i pomagać w odnalezieniu się w gąszczu gramatycznych informacji. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę znaczeń, które kryją się pod czasownikami modalnymi:

  • müssen – konieczność, żądanie (Notwendigkeit, Aufforderung)
  • sollen – rada, uprzejme pytanie (Rat, Empfehlung, höfliche Frage)
  • wollen – życzenie, plan (Wunsch, Plan)
  • können – móc, mieć możliwość, uprzejme pytanie (Fähigkeit, Möglichkeit, höfliche Frage)
  • dürfen – móc, mieć pozwolenie, uprzejme pytanie (Erlaubnis, höfliche Frage)
  • mögen – lubić coś, podobać się (gern haben oder machen)

möchten* – Wunsch, życzenie

Gdzie stawiamy czasownik modalny?

Czasownik modalny zachowuje się w zdaniu jak król. Stoi na początku. Jeśli w zdaniu jest jeszcze jakiś inny czasownik to musi się on „dostosować” do króla, czyli do czasownika modalnego. W takim przypadku odmieniamy tylko czasownik modalny. Drugi „normalny” czasownik zostaje w bezokoliczniku.

Czy czasownik modalny może występować w zdaniu samodzielnie?

Tak, czasownik modalny może występować samodzielnie w zdaniu. Jednak rzadko się to zdarza i jest to możliwe tylko w przypadku „wollen”, „mögen” i „möchten”. Najczęściej czasownikowi modalnemu towarzyszy jakiś inny czasownik. Tak jest w przypadku czasowników “müssen”, “sollen”, “dürfen” i “können”.

Jak odmieniamy czasowniki modalne?

Czasowniki modalne to czasowniki nieregularne. Oznacza to, że musisz się ich nauczyć na pamięć. Albo wystarczająco przećwiczyć! 😉 Spójrz na tabelę z odmianą czasowników modalnych.

czasowniki modalne odmiana w niemieckim

Jak widzisz, nieregularna odmiana pojawia się w liczbie pojedynczej. W liczbie mnogiej obowiązuje standardowa, zwykła odmiana – jak przy czasownikach regularnych.

Czasowniki modalne i formy grzecznościowe

Czasowników modalnych używamy również do budowania pytań grzecznościowych. Potrzebujemy do tego “sollen”, “können” i “dürfen”. Zerknij na poniższe przykłady:

  • Soll ich dir helfen? Mam Ci pomóc?
  • Kann ich dir helfen? Czy mogę Ci pomóc? 
  • Darf ich dir helfen? Czy mogę Ci pomóc? / Czy mogłabym Ci pomóc?

Czasowniki modalne w życiu codziennym

Dziś poznałeś podstawowe wiadomości na temat czasowników modalnych. Jak już pewnie wiesz, u nas nigdy nie zatrzymujemy się na samej teorii. Wychodzimy z założenia, że teoria to narzędzie, które ma sens wtedy, kiedy zastosujemy je w praktyce. Poniżej wypisałam wszystkie czasowniki modalne wraz z przykładowymi zdaniami, które składają się na cały dialog. Zapoznaj się z nimi i zastanów się, jakie inne zdania mógłbyś z nimi ułożyć. Do dzieła! 🙂 

🇩🇪

👨 Wollen wir ein Bier trinken?

👩🏻 Ich mag Bier, aber heute trinke ich keinen Alkohol.

👨Was? Du möchtest kein Bier trinken?

👩🏻 Doch! Ich will, aber ich darf es nicht! Ich nehme Antibiotika.

👨Gut, verstehe. Was kann ich denn für dich bestellen?

👩🏻 Ich soll viel Wasser trinken. Ich nehme Sprudelwasser.

👨 Gut. Jetzt müssen wir noch zahlen. Kannst du mir bitte 10 Euro leihen? 😉

🇵🇱

👨 A może chcemy się napić piwa?

👩🏻 Lubię piwo, ale dzisiaj nie piję alkoholu.

👨 Co? Nie chcesz pić piwa?

👩🏻 Chcę, chcę, ale nie mogę! Biorę antybiotyki.

👨 Ok, rozumiem. To co mogę dla Ciebie zamówić?

👩🏻 Powinienem pić dużo wody. Wezmę wodę gazowaną.

👨 Dobrze. Teraz musimy jeszcze zapłacić. Możesz mi pożyczyć 10 euro? 😉

Czasowniki modalne w języku niemieckim – najważniejsze informacje

Jeśli chcesz dobrze poznać język niemiecki, czasowniki modalne to podstawa. Wiesz już, że dzięki nim wyrażamy konieczność i możliwość oraz pamiętasz, że są nieregularne, a więc nie odmieniają się w standardowy sposób. To dobry początek! 

Nasz kurs niemieckiego online na poziomie podstawowym pozwoli Ci poszerzyć zdobytą wiedzę i połączyć teorię z praktyką. Dbamy o to, by zajęcia były zróżnicowane i interesujące. W końcu kto chciałby wysłuchiwać wielogodzinnych wykładów? 😉 Zamiast tego stawiamy na nowoczesną, prostą w obsłudze aplikację do nauki na telefon komórkowy, dialogi i praktyczne przykłady. Efekt? Kontakt z językiem, którego rzeczywiście używają Niemcy. Zastanawiasz się, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy, byś mógł opanować niemiecki? Czasowniki modalne to tylko jedno z wielu zagadnień. Zadbamy o to, żeby niemiecki dla początkujących stał się dla Ciebie świetną przygodą. Do zobaczenia! Los geht’s!

kursy niemieckiego online

Fiszki w aplikacji! 🤩

Ale czekaj, czekaj… poza gramatyką interesujesz się też nauką niemieckich słówek? To świetnie trafiłeś. Mamy dla Ciebie rozwiązanie – fiszki w aplikacji na telefonZapisz się na nasz newsletter i otrzymuj co tydzień 10 fiszek z języka niemieckiego prosto na swojego e-maila – zupełnie za darmo! Przekonaj się, że nauka niemieckiego może sprawiać frajdę! 🎢 

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.