
-->
Trwają zapisy na kursy.
Zapisz się już dziś!
Uczysz się niemieckiego i chcesz mieć to na papierze? Co wybrać: zaświadczenie, dyplom, certyfikat z języka niemieckiego? Przy takiej ilości opcji nie trudno o zawrót głowy. I pomyłki. Jak możemy rozróżnić poszczególne dokumenty i co w nich znajdziemy? Co tak naprawdę poświadczają i czy mają jakąś wartość? Dziesiątki pytań pojawiają się w głowach osób, które uczą się języka niemieckiego i wywołują niemały zamęt. Pomożemy Ci usystematyzować te wiadomości i rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Los geht’s!
Pierwszym z dokumentów, o które często wypytują kursanci, jest certyfikat językowy. Certyfikat poświadcza realne umiejętności (osiągnięty poziom) i aby go otrzymać, należy zdać egzamin. Jeżeli uzyskasz pozytywny wynik z egzaminu, to na Twoje nazwisko zostanie wystawiony stosowny certyfikat z informacjami na temat poziomu czy kwalifikacji.
Dyplom lub inaczej zaświadczenie różni się nieco od certyfikatu. Poświadcza on ukończenie kursu i nie kończy się egzaminem. Takie pismo otrzymasz więc po zakończeniu nauki (np. po zaliczeniu całego poziomu). Najczęściej zawiera informacje na temat rodzaju kursu, nazwy poziomu i okresu uczęszczania.
Foto źródło: unsplash.com/photos/3EH9dmDQU3U Autor: Felipe Gregate
Wiesz już, czym różnią się certyfikaty i zaświadczenia, teraz przyszła pora dowiedzieć się, po co właściwie potrzebny nam jest dyplom? Większość tego typu dokumentów najczęściej kurzy się gdzieś na półce lub zalega latami w teczkach w najbardziej zapomnianych kątach. Nieliczni stawiają je na widoku na biurku lub wieszają w ramkach na ścianie. Tymczasem dyplom daje nam bardzo dużo korzyści. Kiedy go potrzebujemy?
Czasami możemy spotkać się z sytuacją, kiedy pracodawca wymaga od nas dokumentu poświadczającego uczestnictwo w kursie językowym. Przedłożenie takiego dyplomu może być dla nas kartą przetargową podczas starania się o awans, podwyżkę czy przedłużenie umowy. Poza tym zaświadczenie z kursu jest dla pracodawcy równoznaczne z jasnym komunikatem: pracownik uczy się, rozwija, zna lub niebawem pozna niezbędne słownictwo i jego praca oraz zaangażowanie przyniosą firmie wiele dobrego.
Nie zawsze potrzebujemy zewnętrznego motywatora jakim jest dokument potwierdzający znajomość języka niemieckiego – czasami robimy coś po prostu dla siebie, a najlepszym egzaminem jest rzeczywista umiejętność dogadania się w realu. Być może marzymy o podróży do Niemiec i chcemy być niezależni? A może myślimy o zmianie pracy i język niemiecki jest nam do tego bardzo potrzebny? Znajomość języka obcego to taki osobisty “as w rękawie” i ogromna satysfakcja, że daliśmy radę. W końcu język otwiera przed nami nowe możliwości – możemy zawierać przyjaźnie z obcokrajowcami, zabłysnąć zdobytą wiedzą w pracy czy po prostu wstąpić do niemieckiej knajpy i bez dukania zamówić piwo do golonki po bawarsku.
Certyfikat z niemieckiego – jak to wygląda w Los geht’s!
W Los geht’s! przygotujemy Cię do zdania egzaminu. Uzyskasz u nas wiedzę i otrzymasz potrzebne wsparcie, by opanować zagadnienia obowiązujące na danym poziomie. Z nami na pewno świetnie przygotujesz się do zdania egzaminu na , upragniony certyfikat z niemieckiego i będziesz mógł pochwalić się całemu światu zdobytymi umiejętnościami. Do samego egzaminu natomiast przystąpisz w zewnętrznej instytucji, ponieważ my egzaminów na certyfikat z języka niemieckiego nie przeprowadzamy.
Pamiętaj – samo zdanie egzaminu to pestka. Najbardziej czasochłonne i najtrudniejsze jest przygotowanie, żeby posiąść całą wiedzę potrzebną do egzaminu.
Tematyka kursów w szkole językowej Los geht’s! odpowiada programowi obowiązującemu podczas egzaminów na konkretnym poziomie zaawansowania. Jednocześnie skupiamy się bardzo na przekazywaniu praktycznej wiedzy. W Los geht’s! pożegnaliśmy się ze sztucznym niemieckim z przestarzałych podręczników na rzecz żywego, autentycznego języka.
Jak wygląda nauka w naszej szkole? Z jednej strony stawiamy na elastyczność – nasi kursanci mogą uczyć się w dowolnym miejscu na świecie, o każdej porze dnia i nocy. Z drugiej strony dbamy o motywację, działając zgodnie z ustalonym rytmem nauki. W poniedziałki uczymy gramatyki, w środy kursanci poznają nowe słownictwo, korzystając z dedykowanej aplikacji, natomiast w piątki czytają e-booka, piszą dialogi (poziom A) i biorą udział w dyskusji (kursy na poziomach B i C).
Każdy kurs niemieckiego online odbywa się na platformie Los geht’s! Uczestnicy otrzymują od nas autorskie materiały: nagrane wcześniej lekcje online na temat gramatyki i zeszyty ćwiczeń, listy ze słówkami, setki ćwiczeń interaktywnych i e-booki z tekstami do czytania po niemiecku. Kursanci przesyłają do na swoje zadania, które sprawdzane są następnie przez native speakerów. Uczestnicy w każdej chwili mogą napisać do swoich lektorek. Jesteśmy dostępne dla nich od poniedziałku do piątku od 8 do 18, służymy pomocą, dobrym słowem i potężną dawką motywacji. Przygotowanie do egzaminu w Los geht’s! to nie tylko gwarancja sukcesu – to także czysta przyjemność z nauki! 🙂
Jeżeli wolisz samodzielnie przemierzać językowe szlaki, to możesz przygotować się do egzaminu z języka niemieckiego na własną rękę. Jak to zrobić? Podpowiem Ci, jakie materiały wybrać, do jakich książek sięgnąć i przede wszystkim: jak zaplanować naukę do egzaminu.
Nawet najlepsze materiały nie pomogą Ci zdobyć upragnionego certyfikatu z języka niemieckiego, jeśli będziesz działać bez planu. Warto przygotować sobie najpierw listę zagadnień, które obowiązują na interesującym nas poziomie (znajdziesz je np. na stronie instytucji, która przeprowadza egzaminy). Kolejnym ważnym krokiem jest rozplanowanie nauki: w jakie dni się uczymy? Jakie tematy po kolei przerabiamy? Ile dokładnie czasu przeznaczymy na naukę? Z jakich materiałów będziemy korzystać? Kluczem do sukcesu jest systematyczna nauka i solidne podstawy. Warto też zadbać o właściwe miejsce do nauki i odpowiedni odpoczynek.
Kwestia doboru materiałów do nauki nie należy do najłatwiejszych. Na rynku wydawniczym mamy jednak kilka ciekawych pozycji, którym zdecydowanie warto poświęcić nieco więcej uwagi. W pierwszej kolejności polecam podręczniki z serii “Prüfungstraining” (Roland Rudolf Dittrich, Dieter Maenner) oraz “Mit Erfolg zum…” (Hans-Jürgen Hantschel, Britta Weber). Bardzo dobre recenzje zbiera książka pod tytułem “So geht’s noch besser” (Claudia Ignatiadou-Schein, David Kapetanidis, Karin Vavatzanidis). Wydawnictwo Hueber przygotowało z kolei serię podręczników “Fit fürs Zertifikat” (Johannes Gerbes, Frauke van der Werff) – z licznymi ćwiczeniami, wskazówkami i symulacjami egzaminów. Warto też zajrzeć do książki, która przygotowuje do zdobycia certyfikatu językowego TELC: “Prüfungstraining. Zertifikat Deutsch (telc Deutsch)” (Dieter Maenner). W Internecie natomiast znajdziesz całe mnóstwo list ze słownictwem oraz przykładowe egzaminy. Wystarczy, że w Google wpiszesz hasła: “niemiecki słownictwo (i tutaj poziom, który Cię interesuje, np. A2)”, a po niemiecku “Deutsch Wortschatz (plus oznaczenie poziomu)”. Jeśli natomiast chcesz odszukać arkusze egzaminacyjne, w wyszukiwarkę wpisz “niemiecki przykładowy egzamin (Twój poziom)” lub po niemiecku: “Deutschprüfung Beispiel (standardowo poziom)”.
„Instrukcja Obsługi Niemca” to nasz podcast o niemieckiej kulturze i tradycjach. Co miesiąc nowa sylwetka i nowy Niemiec. Zapisz się, żeby poznać i zrozumieć prawdziwego Niemca!
Justyna Goliasz-Magic Los geht’s! 2022
Wszelkie prawa zastrzeżone.