fbpx

W jakich krajach mówi się po niemiecku?

W jakich krajach mówi się po niemiecku_

Język niemiecki jest jednym z najpopularniejszych języków nowożytnych. Na świecie posługuje się nim obecnie (jako językiem ojczystym) ok. 130 milionów ludzi! To również najczęściej używany język w Unii Europejskiej, a jako urzędowy funkcjonuje aż w pięciu krajach. Gdzie konkretnie można dogadać się po niemiecku i jak szybko nauczyć się niemieckiego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Spis Treści

  1. Język niemiecki jako urzędowy i ojczysty
  2. Gdzie dogadasz się po niemiecku?
  3. Jak szybko nauczyć się niemieckiego?

Język niemiecki jako urzędowy i ojczysty

Język niemiecki jest używany jako ojczysty i urzędowy we wszystkich krajach DACHL. Co konkretnie oznacza ten tajemniczy skrót? Oczywiście konkretne kraje!

  • Niemcy – D (Deutschland)
  • Austria – A (Österreich)
  • Szwajcaria – CH (die Schweiz)
  • Liechtenstein – L (Liechtenstein)

Jeśli chodzi o konkretny podział ludności względem języka niemieckiego, to posługuje się nim 95% osób zamieszkujących Niemcy, 89% Austrię, 86% Księstwo Liechtenstein oraz 64% Szwajcarię (pozostałe języki urzędowe w tym kraju to francuski, włoski i romański).

kursy niemieckiego online

Gdzie dogadasz się po niemiecku?

Powyższe kraje to oczywiście nie wszystkie miejsca, gdzie swobodnie dogadasz się po niemiecku! Język ten jest powszechnie znany również w Belgii, gdzie niemiecki obowiązuje jako jeden z trzech urzędowych języków. Podobnie sytuacja wygląda w Luksemburgu (pozostałe języki urzędowe to francuski i luksemburski). Co ciekawe, niemiecki znają również Włosi, a konkretnie ci zamieszkujący Południowy Tyrol! Region ten graniczy bowiem z Austrią, co przekłada się na wyraźne powiązanie z tym językiem. A jak wygląda sytuacja w naszym kraju? Język niemiecki dotyczy przede wszystkim Polaków mieszkających w regionach Śląska i Opolszczyzny – w niektórych gminach tych województw uznany jest on za urzędowy pomocniczy.

Chcesz rozpocząć naukę języka niemieckiego? Nie czekaj i już dziś sprawdź nasz kurs niemieckiego!

Jak szybko nauczyć się niemieckiego?

Jako że język niemiecki jest używany w tak wielu krajach, zdecydowanie warto poznać go bliżej i nauczyć się go, chociaż na poziomie komunikatywnym! Jaką metodę najlepiej wybrać? Szybką i skuteczną! W naszej szkole Los geht’s! oferujemy Ci doskonałe kursy on-line, które wspierane są m.in. za pomocą e-booków, interaktywnych i pisemnych ćwiczeń czy specjalnej aplikacji mobilnej do nauki. Wybierając nasze lekcje, masz również dostęp do profesjonalnych lektorów, którzy służą swoim wsparciem i wiedzą na każdym etapie trwania kursu!

Pamiętaj, że nauka języka niemieckiego wymaga chęci, czasu oraz konsekwencji. Na szczęście możesz ułatwić sobie to zadanie, korzystając z możliwości Internetu! Sprawdź naszą ofertę i już dziś rozpocznij swoją przygodę z nowym językiem, który nie tylko otworzy przed Tobą nowe ścieżki zawodowe, ale również pomoże podczas podróży!

Halli hallo, fajnie, że tu jesteś! 😊

Jeśli czytasz ten wpis to mamy pewnie coś wspólnego. Albo uczysz się języka niemieckiego, albo interesujesz się Niemcami. Zgadza sie? Miło mi Cię poznać. Mam na imię Justyna, jestem autorką tego wpisu i założycielką Los geht’s! Od ponad dekady mieszkam w Niemczech. Jak się pewnie domyślasz, miałam okazję stać po obydwu stronach barykady: jako lektorka i osoba ucząca się niemieckiego. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩‍🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! Zapisz się na mój newsletter, jeśli chcesz dostawać ode mnie ciekawostki o j. niemieckim i Niemczech.

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.