fbpx

W jakich krajach mówi się po niemiecku?

W jakich krajach mówi się po niemiecku_

Język niemiecki jest jednym z najpopularniejszych języków nowożytnych. Na świecie posługuje się nim obecnie (jako językiem ojczystym) ok. 130 milionów ludzi! To również najczęściej używany język w Unii Europejskiej, a jako urzędowy funkcjonuje aż w pięciu krajach. Gdzie konkretnie można dogadać się po niemiecku i jak szybko nauczyć się niemieckiego? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Spis Treści

  1. Język niemiecki jako urzędowy i ojczysty
  2. Gdzie dogadasz się po niemiecku?
  3. Jak szybko nauczyć się niemieckiego?

Język niemiecki jako urzędowy i ojczysty

Język niemiecki jest używany jako ojczysty i urzędowy we wszystkich krajach DACHL. Co konkretnie oznacza ten tajemniczy skrót? Oczywiście konkretne kraje!

  • Niemcy – D (Deutschland)
  • Austria – A (Österreich)
  • Szwajcaria – CH (die Schweiz)
  • Liechtenstein – L (Liechtenstein)

Jeśli chodzi o konkretny podział ludności względem języka niemieckiego, to posługuje się nim 95% osób zamieszkujących Niemcy, 89% Austrię, 86% Księstwo Liechtenstein oraz 64% Szwajcarię (pozostałe języki urzędowe w tym kraju to francuski, włoski i romański).

Gdzie dogadasz się po niemiecku?

Powyższe kraje to oczywiście nie wszystkie miejsca, gdzie swobodnie dogadasz się po niemiecku! Język ten jest powszechnie znany również w Belgii, gdzie niemiecki obowiązuje jako jeden z trzech urzędowych języków. Podobnie sytuacja wygląda w Luksemburgu (pozostałe języki urzędowe to francuski i luksemburski). Co ciekawe, niemiecki znają również Włosi, a konkretnie ci zamieszkujący Południowy Tyrol! Region ten graniczy bowiem z Austrią, co przekłada się na wyraźne powiązanie z tym językiem. A jak wygląda sytuacja w naszym kraju? Język niemiecki dotyczy przede wszystkim Polaków mieszkających w regionach Śląska i Opolszczyzny – w niektórych gminach tych województw uznany jest on za urzędowy pomocniczy.

Chcesz rozpocząć naukę języka niemieckiego? Nie czekaj i już dziś sprawdź nasz kurs niemieckiego!

Jak szybko nauczyć się niemieckiego?

Jako że język niemiecki jest używany w tak wielu krajach, zdecydowanie warto poznać go bliżej i nauczyć się go, chociaż na poziomie komunikatywnym! Jaką metodę najlepiej wybrać? Szybką i skuteczną! W naszej szkole Los geht’s! oferujemy Ci doskonałe kursy on-line, które wspierane są m.in. za pomocą e-booków, interaktywnych i pisemnych ćwiczeń czy specjalnej aplikacji mobilnej do nauki. Wybierając nasze lekcje, masz również dostęp do profesjonalnych lektorów, którzy służą swoim wsparciem i wiedzą na każdym etapie trwania kursu!

Pamiętaj, że nauka języka niemieckiego wymaga chęci, czasu oraz konsekwencji. Na szczęście możesz ułatwić sobie to zadanie, korzystając z możliwości Internetu! Sprawdź naszą ofertę i już dziś rozpocznij swoją przygodę z nowym językiem, który nie tylko otworzy przed Tobą nowe ścieżki zawodowe, ale również pomoże podczas podróży!

Instrukcja obsługi Niemca

„Instrukcję Obsługi Niemca” to nasz podcast o niemieckiej kulturze i tradycjach. Co miesiąc nowa sylwetka i nowy Niemiec. Zapisz się, żeby poznać i zrozumieć prawdziwego Niemca!

Hej, tu Justyna z Los geht's! Spodobał Ci się wpis?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Whatsappie albo e-mailem. Vielen Dank!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Justyna Goliasz-Magic Los geht’s! 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone.