fbpx

Urlop w Niemczech – jacy są Niemcy na urlopie?

niemiecki urlop

Choć sezon urlopowy jeszcze daleko przed nami, dziś na tapet bierzemy urlop w Niemczech. 👑🏖️ Jak letnie miesiące wyglądają u naszych zachodnich sąsiadów? Można odnieść wrażenie, że niemieckie miasta i miasteczka pustoszeją. Niemcy masowo wybywają na urlop. Stąd też pomysł, żeby przedstawić Ci nasz kolejny odcinek Instrukcji Obsługi Niemca, czyli…

🏖️ der Urlauber – Niemca-urlopowicza.

Usiądź wygodnie, najlepiej z jakimś Erfrischungsgetränk, a dowiesz się, jak obchodzić się z niemieckim urlopowiczem – i przede wszystkim, jak go zrozumieć.

Urlop w Niemczech – dokąd wybierają się Niemcy?

Niemieccy urlopowicze najchętniej przenoszą się na tydzień-dwa… No właśnie, dokąd? Oficjalnie w skład Republiki Federalnej Niemiec wchodzi 16 państw związkowych. Urlop w Niemczech rządzi się jednak swoimi prawami – w okresie urlopowym nasi sąsiedzi chętnie adoptują jeszcze jeden Land – Majorkę. 

Na północy Niemiec-urlopowicz wybiera się na zasłużony wypoczynek nad swojskim Morzem Bałtyckim. Mieszkańcy południa kuszą się na wypady w Alpy, do sąsiedniej Szwajcarii lub Austrii. 

A co poza granicami kraju? Ogromną miłością Niemcy darzą Włochy (Bella Italia!) i Hiszpanię (no właśnie, ta Majorka ;)). Nie można również nie wspomnieć Turcji, która od lat 80-tych również utrzymuje się w top 3 popularnych miejsc wypoczynku.

kursy niemieckiego online

Niemiecki urlop w praktyce

Czy Niemcy rezygnują ze swojej codziennej pragmatyczności i przewidywalności przynajmniej na czas wypoczynku? Oczywiście, że… nie. 😉 Swój urlop Niemcy planują średnio dwa i pół miesiąca wcześniej, po dokładnym przyjrzeniu się wszystkim ofertom. Podróżują najchętniej z partnerem, a najważniejszym faktorem przy wyborze miejsca wypoczynku jest legendarny “Preis-Leistung-Verhältnis”, czyli stosunek ceny do jakości. Za osobę płaci się średnio 520 €, a przy takim wydatku to już tylko hulaj dusza – piekła nie ma. 😎🔥 Jedna trzecia urlopowiczów wybiera wakacje all inclusive, a jeśli hotel przypadnie im do gustu – chętnie do niego wracają. Za część “all inclusive” Niemcy uważają też “hotelowe pamiątki”, takie jak kapcie, ręczniki kąpielowe czy żel pod prysznic, które ukradkiem pakują do swojego bagażu. Aż ponad połowa z nich (!) przyznaje, że zdarzyło im się mieć lepkie palce. 

Skarpetki + sandały – atrybut Niemca urlopowicza

Wiemy już, jak wygląda urlop w Niemczech. Czy jest jednak coś, czego niemieccy turyści mogą się wstydzić? Nie sposób nie wspomnieć tutaj o przypadłości, która bliska jest również Polakom. Mowa oczywiście o kultowych już białych skarpetkach i sandałach. Z kolei podczas gdy Polacy chętnie z samego rana rozstawiają na plaży parawan, Niemcy rezerwują sobie leżaki przy hotelowych basenach, rozkładając na nich ręczniki. Każdy orze, jak może. 😉 

Na tym jednak podobieństwa między nami a Niemcami się nie kończą. Nie brakuje też wśród Niemców głosów wyśmiewających ręcznikowe znaczenie terytorium czy też klaskanie po lądowaniu samolotu (tak, niemal połowa Niemców to robi!). Krytycznym okiem postrzega się również wątpliwy sens łączenia skarpetek z sandałami. 🧦🛬 Najwidoczniej nie wszystko w życiu musi mieć sens – także jeśli chodzi o niemiecki urlop. 

O czym marzy Niemiec urlopowicz?

Uzbrojeni w takie informacje możemy teraz zadać bardzo ważne pytanie: czego Niemcy oczekują od urlopu? Zależnie od wieku, młodsi urlopowicze wybiorą ciepło i słońce, a starsi – spokój i ciszę. Obok ceny i natury, ogromną rolę odgrywa również atmosfera odwiedzanego miejsca i przyjazne nastawienie personelu. Królami urlopowej klasyki od lat pozostają plaże, wysokie temperatury, nicnierobienie i oczywiście dobre jedzenie. A co może nadepnąć Niemcom na odcisk? Hałas, brud, rozczarowujące jedzenie i… rezerwowanie leżaków ręcznikiem. 😉 Koło się zamyka. 

Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Cię do wysłuchania naszego podcastu, czyli Instrukcji Obsługi Niemca – w tym wydaniu urlopowicza. Dowiedz się, jak możesz go rozpoznać i jak uniknąć z nim kłopotów. A może sam spotkałeś już na swej drodze Niemca urlopowicza? Jeśli masz ochotę podzielić się swoimi doświadczeniami z urlopu w Niemczech, zapraszamy do dyskusji na naszym kanale na YouTubie i na fanpage’u Los geht’s! Kursy niemieckiego online. Czy udało Ci się zaobserwować jeszcze inne osobliwe zachowania Niemców? Czekamy na Ciebie w komentarzach. 🙂

A jeśli marzy Ci się urlop w Niemczech i miła pogawędka z niemieckimi urlopowiczami, zajrzyj na naszą stronę. W ofercie mamy kursy języka niemieckiego na poziomach od A1 do C1. Spełnij z nami swoje językowe marzenia. Los geht’s!

Instrukcja obsługi Niemca

„Instrukcja Obsługi Niemca” to podcast o tym, jacy są Niemcy. Co miesiąc nowa sylwetka i nowy Niemiec. Zapisz się, żeby poznać, zrozumieć a może nawet polubić prawdziwego Niemca!

Spodobał Ci się wpis?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Whatsappie albo e-mailem. Vielen Dank!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Share on facebook