fbpx

Plaże nudystów w Niemczech. Dlaczego lubią opalać się na golasa?

nudyzm w niemczech

Kto by nie chciał wygrzewać się teraz na słonku? I od czasu do czasu schłodzić się w jeziorze, morzu lub oceanie… Luksus! Jeśli mieszkasz w Niemczech, to jest spora szansa na to, że masz gdzieś w okolicy jakieś plaże. Czy wiedziałeś jednak, że sporą popularnością cieszą się też… plaże nudystów w Niemczech? Dziś razem z nami spotkasz bohatera naszego podcastu pt. „Instrukcja Obsługi Niemca”, czyli…

🏖️🦶 der FKK-Besucher – Niemca-nudystę!

Dzisiaj przedstawimy Ci kwintesencję letniej niemieckości, czyli… miłośnika plaży nudystów.

Nudyzm w Niemczech – co właściwie oznacza skrót FKK?

Tak zwane FKK, czyli (die) Freikörperkultur to dosłownie tłumacząc kultura wolnego ciała. Brzmi ciekawiej niż standardowe określenie “naturyzm”, prawda? Bo i kryje się za tym o wiele więcej, niż sama nagość i plaże nudystów w Niemczech. Jak mówi ciocia Wikipedia: “Freikörperkultur ist inhaltlich teilweise identisch mit Nacktkultur / Naturismus und Nudismus im Sinne gemeinschaftlicher Nacktheit der Menschen in Freizeit, Sport und Alltag.”

Chodzi tutaj o przyjemność nagiej kąpieli, sport i cieszenie się wolnym czasem w towarzystwie innych golasów. Słowo der FKK-Strand, czyli plaża dla nudystów, składa się z czterech innych wyrazów: Frei + Körper + Kultur + Strand. Nieźle, co? Niemcy potrafią poszaleć!

A jak to jest z Nie-Niemcami, którzy przez przypadek trafią na plaże nudystów w Niemczech? Szok, niedowierzanie, szczęka na piasku! Sam pewnie przyznasz, że w Polsce jest to prawie nie do pomyślenia. Bikini czy slipki, nawet jeśli skąpe, muszą być na swoim miejscu. FKK w krajach Europy Zachodniej jest jednak bardzo popularne. Niemcy biją przy tym resztę Europejczyków na głowę. Według danych bardzo chętnie wybierają plaże dla nudystów i absolutnie nie przeszkadza im nagość innych. 42% Niemców przytakuje, że było już kiedyś na plaży nudystów, a tylko 13% mówi, że w żadnym wypadku się tam nie wybiera.

kursy niemieckiego online

Skąd w ogóle wzięły się plaże nudystów w Niemczech?

W Niemczech Zachodnich (RFN) były szalenie popularne, zwłaszcza od lat 60. A wręcz modne! Na czele fanatyków nagiego plażowania była wówczas elita inteligencka i kulturalna, a także politycy. Doszło do tego, że pruderyjny rząd DDR musiał ustąpić protestom wschodnich Niemców i zezwolił im na utworzenie plaż nudystów. Co prawda znajdowały się one nieco na uboczu, często przy plażach dla… psów, czyli Hundestrände, ale były! 😉 Niedługo później FKK-Strände, czyli plaże nudystów w Niemczech, w naturalny sposób zaczęły przecinać się z resztą plaż. Podejrzewam, że najwyraźniej nikt nie wchodził sobie w drogę. 😉 

Czym w kulturze niemieckiej jest FKK?

Niemcy, których zapytałam, odpowiedzieli jednogłośnie: wolnością, swobodą i bliskością z naturą. Na pewno nie postrzegają oni tego jako wyraz wyuzdanej seksualności. Plaże nudystów FKK wybierają nie po to, by porównywać się z innymi, ale po to, by w okolicznościach natury poczuć harmonię z własnym ciałem.

Jeżeli więc czujesz bluesa i masz ochotę wybrać się na plażę nudystów (na której swoją drogą możesz być również w bikini lub topless), to masz do dyspozycji dziesiątki takich zakątków w Niemczech. Jesteśmy pewne, że daleko nie musisz szukać. W Twojej okolicy na pewno taka jest. Co ciekawe, obszary FKK są nawet na niektórych pływalniach. 😉

A teraz: do brzegu! 😀 

Śledzisz już nasz fanpage Los geht’s Kursy niemieckiego online”? Tam znajdziesz mnóstwo nowego słownictwa z przykładami jego użycia. Ale nie przyglądaj się z boku! Daj znać co myślisz o FKK. Napisz trochę o swoich doświadczeniach. Może przytrafiła Ci się po przyjeździe do Niemiec jakaś śmieszna historia? Jaka była Twoja pierwsza reakcja na plaże nudystów w Niemczech? Szok, a może wręcz odwrotnie: nago czujesz się jak… ryba w wodzie? 😉 Bliżej Ci w tym temacie do polskiej czy niemieckiej mentalności?

Co dalej? Teraz zapraszamy Cię do wysłuchania naszego podcastu, który znajdziesz na naszym kanale na YouTubie. Znajdziesz tam pełną Instrukcję Obsługi Nudysty, czyli FKK-Besucher. Nie czekaj – załóż słuchawki, baw się niemieckim, a przy okazji – odwiedź z nami plaże nudystów w Niemczech. 😉 A jeśli rozbudziłyśmy Twój apetyt na więcej: zapraszamy do udziału w naszych kursach niemieckiego online. Daj się zachwycić niemieckim! Los geht’s! 😉

Podcast Instrukcja obsługi Niemca - newsletter

Instrukcja obsługi Niemca

„Instrukcja Obsługi Niemca” to podcast o tym, jacy są Niemcy. Co miesiąc nowa sylwetka i nowy Niemiec. Zapisz się, żeby poznać, zrozumieć a może nawet polubić prawdziwego Niemca!

Spodobał Ci się wpis?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Whatsappie albo e-mailem. Vielen Dank!

Potwierdzenie zapisu na newsletter