fbpx

Nauka w Niemczech. Jak wygląda niemiecka edukacja?

niemiecki system edukacji

Zastanawiasz się może, jak wygląda nauka w Niemczech? Kiedy lato ustępuje miejsca jesieni, na niemieckich ulicach pojawia się kolejny, bardzo specyficzny rodzaj Niemca. Jak się pewnie domyślasz, chodzi nam o…

👨‍🎓 der Schüler – Niemiec-uczeń. 

A teraz zaparz sobie herbatkę i zrelaksuj się z nami przez chwilkę, czytając o tym, jak obchodzić się i jak zrozumieć “nadzieję narodu”. 🕊️

Co czwarty Niemiec to Niemiec-uczeń

Mimo że nasza europejska populacja kurczy się z roku na rok, to uczniowie ciągle jeszcze tworzą ogromną część społeczeństwa. W Niemczech, w roku szkolnym 2022/23 było ich około 11,1 milionów. Niecałe 2% z nich posiada obywatelstwo inne niż niemieckie. Przysługuje im status tzw. “Bildungsinländer”, czyli osoby, która ukończyła niemiecki system edukacji nie będąc przy tym Niemcem.

Szkoła w Niemczech, czyli labirynt możliwości

No dobrze, mamy więc miliony uczniów i wiemy, że chodzą do szkoły. Pytanie tylko – do jakiej? Niemiecki system edukacji różni się od tego, który znamy z Polski, a ma to związek z jego historią. Żeby nie robić z naszego wpisu wykładu z historii Prus i Niemiec, powiemy tylko, że po szkole podstawowej (4. lub 6. klasa) rodzice mogą wysłać swoje pociechy do: 🏫

→ die Hauptschule,

→ die Gesamtschule,

→ die Realschule albo

→ das Gymnasium. 

Przyjęło się, że to właśnie Gymnasium, ze względu na bezpośrednie zakończenie go maturą (das Abitur) jest najlepszą opcją dla ucznia. Istnieje jednak wiele okrężnych, popularnych dróg, które również umożliwiają dostanie się do szkoły wyższej. Tych również jest kilka: 

→ die Universität, 

→ die Fachhochschule,

→ die Fachakademie,

→ die Berufsakademie i jeszcze kilka innych.

kursy niemieckiego online

Początek roku szkolnego w Niemczech? Inaczej niż w Polsce

I super, nasz uczeń wybrał już swoją ścieżkę i pilnie zasiada do nauki. W zależności od tego, w jakim landzie mieszka, rok szkolny zaczyna się u niego trochę w innym czasie. Niezły czad, nie? Dlatego też uczniowie w niektórych krajach związkowych są już od miesiąca w szkole (Berlin pozdrawia!), a niektóre cieszą się jeszcze wakacjami (jak się bawicie, Monachium?). Żeby móc to jakoś ogarnąć niemiecki system edukacji, w internetach można znaleźć różne kalendarze, które uwzględniają ferie i dni wolne od szkoły według Landów. Nasz Niemiec-uczeń, jeśli to pierwszoklasista, dumnie prezentuje swoją “tytę”, czyli die Schultüte. Jest to szkolny gadżet, który ma formę rogu obfitości wypełnionego słodyczami. Można ją kupić za ok. 30 €, a co bardziej ambitne mamy robią takie cuda same. Nauka w Niemczech ma swoje plusy, prawda? 😉

Nauka w Niemczech – co land, to inny poziom edukacji

Jako że Niemcy są federacją, to różne kraje związkowe mają różne budżety na edukację. Warto to obserwować, bo może się okazać, że mieszkasz w Landzie z najlepszym poziomem edukacji w całych Niemczech!

Niemiec-uczeń też może sobie dorobić

W trakcie wakacji wielu uczniów podejmuje również pracę zarobkową. 💰 Jest to możliwe już od 14. roku życia. Wśród starszaków rośnie również zainteresowanie praktykami, które pomogą im zorientować się na rynku pracy i zdecydować o dalszych losach swojej kariery.

A co jeszcze może robić ciekawy świata uczeń? Jeśli ma Hummel im Hintern 🐝 (robaki w tyłku 😉), to na pewno zainteresuje go wymiana studencka. Niemieccy uczniowie mają możliwość wyjazdu za granicę jeszcze przed maturą, w 10. lub 11. klasie, a długość takiego wyjazdu zależy od wielu faktorów. Inną formą rozeznawania się “w dorosłym życiu” jest FSJ, czyli Freiwilliges Soziales Jahr. On również może odbyć się za granicą, a jego celem jest zapoznanie młodych ludzi z zawodami zajmującymi się pracą socjalną. 

Instrukcja Obsługi Niemca ucznia

Jak widzisz, opcji jest co niemiara! 😀 A nie wyczerpałyśmy jeszcze wszystkich możliwości. Nauka w Niemczech to bardzo rozległy i przy okazji interesujący temat. Jako że jest to wpis blogowy, a nie (jak już pisałyśmy) wykład z historii niemieckiego systemu edukacji, przejdźmy do naszego smaczka, naszej wisienki na torcie 🍒, naszej Instrukcji Obsługi Niemca. Zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu na YouTubie! 🖱️

Aaa! I jeszcze coś. Podziel się z nami wrażeniami po zapoznaniu się z Niemcem-uczniem. A może sam masz takiego w domu? 😀 Jakie emocje budzi w Tobie szkoła w Niemczech? Możesz to zrobić w komentarzu na YouTubie lub na naszym fanpage’u Los geht’s na Facebooku.

Jeśli Ty też masz ochotę zostać uczniem i dołączyć do grona naszych kursantów – zapraszamy na nasze kursy języka niemieckiego. Startujemy co miesiąc na poziomach od A1 do C1. Zapisz się już dziś! 😉

Wiedza o niemieckim
i Niemczech - za 0 zł

Hallo! Tu Justyna, założycielka Los geht’s! Od ponad dekady mieszkam w Niemczech. Jak się pewnie domyślasz, miałam okazję stać po obu stronach barykady: jako lektorka i osoba ucząca się niemieckiego. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩‍🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! Zapisz się na mój newsletter, jeśli chcesz dostawać ciekawostki, darmowe polecajki i materiały o j. niemieckim i Niemczech.

PS. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.