fbpx

Small talk po niemiecku, czyli pogawędki o dużej mocy rażenia

jak-mówić-płynnie-po-niemiecku

Etykieta biznesowa jest zdecydowanie bezlitosna dla introwertyków, bo oto wymyślono small talk, czyli konwersacyjną grę wstępną, dzięki której dasz się zauważyć i zaistniejesz w środowisku zawodowym. Jak zatem prowadzić small talk? Przekonaj się, że nie taki diabeł straszny jak… o nim mówią.

jak mówić po niemiecku-small-talk

Mowa jest złotem

Z pewnością znasz słynną sentencję, że to milczenie jest złotem, a srebro przyznano mowie. Pozwalam sobie na śmiały odwrót, a nawet przewrót i ostro winduję mowę, bo bez wchodzenia w jakiekolwiek interakcje w pracy jesteśmy skazani nie na sukces, a na armagedon.

Small talk to nie tylko umiejętność prowadzenia niezobowiązujących rozmów w przestrzeni biznesowej, ale również świetne narzędzie do nawiązywania profesjonalnych relacji z ludźmi z branży. Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak istotne jest to, żeby umieć zamienić choćby kilka słów z koleżanką z pracy lub zagaić szefa działu w kolejce po lunch? Nie? To wyobraź sobie taką sytuację:
jesteś umówiona na ważne spotkanie biznesowe, w biurze czeka już manager z drugiej firmy, wciąż czekacie na pozostałe osoby. Co robisz? Poddajesz się niezręcznej ciszy, czy próbujesz coś z tym zrobić?

Są plusy, minusów brak

Small talk to taki mały aperitif. Jego charakterystyka skupia się wokół przełamania pierwszych lodów, dlatego podejmowane w ramach rozmowy wstępnej nie powinny dotyczyć poważnych aspektów. Warto zwrócić uwagę, żeby unikać rejonów politycznych, religijnych, gospodarczych, moralnych czy światopoglądowych. Aby bezpiecznie dryfować po meandrach small talku, mam dla Ciebie dobrą receptę – orientuj się w tym, co znajduje się w niemieckiej prasie. Dzięki temu zyskujesz bieżącą wiedzę o tym, co dzieje się w kraju oraz gotowy Gesprächsstoff, czyli docelowy temat na rozmowę. Masz zupełną dowolność – możesz opowiedzieć anegdotę lub spytać o najnowszy film w repertuarze kina.

Trudno znaleźć jakiekolwiek minusy w kwestii small talku. To przede wszystkim umiejętność, a umiejętności się szanuje. Dobrze odnajdując się na terenie niezobowiązujących rozmów wstępnych, będziesz uważany za osobę elokwentną, zaangażowaną, obytą, towarzyską i zainteresowaną tym, co dzieje się nie tylko w Niemczech, ale w skali globalnej.

kursy niemieckiego online

Small talk – jak mówić po niemiecku?

Small talk po niemiecku nie gryzie. Dzięki niemu możesz w naprawdę prosty sposób wybadać towarzyski grunt, aby w konsekwencji kiedyś w przyszłości podjąć jakiś poważny wątek. Początki są zawsze najtrudniejsze, ale bez obaw – blokada jest tylko w Twojej głowie, a ja pomogę Ci się jej pozbyć na naszym kursie niemieckiego online. 😉

Halli hallo, fajnie, że tu jesteś! 😊

Jeśli czytasz ten wpis to mamy pewnie coś wspólnego. Albo uczysz się języka niemieckiego, albo interesujesz się Niemcami. Zgadza sie? Miło mi Cię poznać. Mam na imię Justyna, jestem autorką tego wpisu i założycielką Los geht’s! Od ponad dekady mieszkam w Niemczech. Jak się pewnie domyślasz, miałam okazję stać po obydwu stronach barykady: jako lektorka i osoba ucząca się niemieckiego. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩‍🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! Zapisz się na mój newsletter, jeśli chcesz dostawać ode mnie ciekawostki o j. niemieckim i Niemczech.

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.