fbpx

Small talk po niemiecku, czyli pogawędki o dużej mocy rażenia

jak-mówić-płynnie-po-niemiecku

Etykieta biznesowa jest zdecydowanie bezlitosna dla introwertyków, bo oto wymyślono small talk, czyli konwersacyjną grę wstępną, dzięki której dasz się zauważyć i zaistniejesz w środowisku zawodowym. Jak zatem prowadzić small talk? Przekonaj się, że nie taki diabeł straszny jak… o nim mówią.

jak mówić po niemiecku-small-talk

Mowa jest złotem

Z pewnością znasz słynną sentencję, że to milczenie jest złotem, a srebro przyznano mowie. Pozwalam sobie na śmiały odwrót, a nawet przewrót i ostro winduję mowę, bo bez wchodzenia w jakiekolwiek interakcje w pracy jesteśmy skazani nie na sukces, a na armagedon.

Small talk to nie tylko umiejętność prowadzenia niezobowiązujących rozmów w przestrzeni biznesowej, ale również świetne narzędzie do nawiązywania profesjonalnych relacji z ludźmi z branży. Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak istotne jest to, żeby umieć zamienić choćby kilka słów z koleżanką z pracy lub zagaić szefa działu w kolejce po lunch? Nie? To wyobraź sobie taką sytuację:
jesteś umówiona na ważne spotkanie biznesowe, w biurze czeka już manager z drugiej firmy, wciąż czekacie na pozostałe osoby. Co robisz? Poddajesz się niezręcznej ciszy, czy próbujesz coś z tym zrobić?

Jestem przekonana, że niezręczna cisza to ostatnie, czego chciałabyś w takim momencie. Dlatego przygotowałam dla Ciebie coś specjalnego. Co poniedziałek piszę newsletter „Small talk z Niemcem. I to nie o pogodzie!”, w którym co tydzień wskazuję 3 tematy z niemieckiej prasy w ramach biznesowego lub towarzyskiego small talku w firmie lub poza nią. Gwarantuję, że zapisanie się na mój newsletter i skorzystanie z protipów zawartych w treści pozwoli Ci stać się totalną lwicą salonową.

jak mówić biegle po niemiecku

Są plusy, minusów brak

Small talk to taki mały aperitif. Jego charakterystyka skupia się wokół przełamania pierwszych lodów, dlatego podejmowane w ramach rozmowy wstępnej nie powinny dotyczyć poważnych aspektów. Warto zwrócić uwagę, żeby unikać rejonów politycznych, religijnych, gospodarczych, moralnych czy światopoglądowych. Aby bezpiecznie dryfować po meandrach small talku, mam dla Ciebie dobrą receptę – orientuj się w tym, co znajduje się w niemieckiej prasie. Dzięki temu zyskujesz bieżącą wiedzę o tym, co dzieje się w kraju oraz gotowy Gesprächsstoff, czyli docelowy temat na rozmowę. Masz zupełną dowolność – możesz opowiedzieć anegdotę lub spytać o najnowszy film w repertuarze kina.

Trudno znaleźć jakiekolwiek minusy w kwestii small talku. To przede wszystkim umiejętność, a umiejętności się szanuje. Dobrze odnajdując się na terenie niezobowiązujących rozmów wstępnych, będziesz uważany za osobę elokwentną, zaangażowaną, obytą, towarzyską i zainteresowaną tym, co dzieje się nie tylko w Niemczech, ale w skali globalnej.

Small talk – jak mówić po niemiecku?

Small talk po niemiecku nie gryzie. Dzięki niemu możesz w naprawdę prosty sposób wybadać towarzyski grunt, aby w konsekwencji kiedyś w przyszłości podjąć jakiś poważny wątek. Początki są zawsze najtrudniejsze, ale bez obaw – blokada jest tylko w Twojej głowie, a ja pomogę Ci się jej pozbyć.

Newsletter, który dla Ciebie piszę to nie wszystko. Jeśli czujesz, że potrzebujesz rozwinąć skrzydła w pogawędkach z Niemcami to zapraszam Cię na indywidualny treningu na temat small talku.

Męczą Cię
rozmowy z niemcami?💬🇩🇪

Zapisz się na newsletter „Small talk z Niemcem. I to nie o pogodzie!” ☃☔ W każdy poniedziałek otrzymasz ode mnie e-maila z tematami na small talk po niemiecku.

Podobało Ci się?

Podziel się wpisem na facebooku, whatsappie & prześlij e-mailem albo wydrukuj.

Będę wiedziała, że wpis Ci się przydał. A to dla mnie wielka motywacja, żeby pisać dalej 🙂

Justyna z Los geht's!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Justyna Goliasz-Magic, Los geht’s!  2019

Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

Sprawdź teraz swoją skrzynkę e-mailową i potwierdź zapis na newsletter.

🤔 Nie widzisz e-maila ode mnie?

Może być w folderze „Oferty” albo „Spam”.

Wtedy poszukaj po tytule e-maila: „Potwierdź zapis – Los gehts (niemiecki)”.

Powinien Ci on wyskoczyć. Potwierdź zapis i gotowe!