fbpx

Nie narzekaj, że niemiecki jest do kitu! Czyli jak Lewandowski nauczył się niemieckiego

Roberta Lewandowskiego nie trzeba przedstawiać. Jest jednym z Polaków, który mówi po niemiecku na bardzo komunikatywnym poziomie. Warto od niego brać przykład. Zaczynał w 2010 roku w Borussia Dortmund, a potem w 2014 roku podpisał umowę z FC Bayern i stał się jej zawodnikiem. Jasne, że Robert zaczynając grę w niemieckich drużynach nie wiedział ile czasu zostanie w Niemczech. Mimo tego od początku zaczął konsekwentnie uczyć się języka niemieckiego, a od 2012 również regularnie udzielać wywiadów w tym języku. Ma on także dużą swobodę wypowiedzi i ogólny luz mówiąc po niemiecku, co zdecydowanie wyróżnia go na tle innych zawodników FC Bayern.

Robert prymusem wśród piłkarzy Bayernu

Nie narzekaj, że niemiecki jest do kitu! Czyli jak Lewandowski nauczył się niemieckiego

Na początku roku 2017 trener Uli Hoeneß zapowiedział, że język niemiecki powinien być językiem urzędowym drużyny FC Bayern. Chce przez to uniknąć tworzenia się w zespole grupek.

Po tej zapowiedzi gazeta bulwarowa BILD zrobiła test na znajomość języka niemieckiego wśród piłkarzy Bayernu. Spośród 14 zawodników najlepszym poziomiem języka niemieckiego wykazał się Arjen Robben, który pochodzi z Holandii. Jako jedyny został oceniony na najwyższą notę (1). Zaraz za nim najlepiej poniemiecku mówi właśnie Robert Lewandowski (2). Dalej z oceną 3 uplasowali się Javi Martinez (Hiszpania), Xabi Alonso (Hiszpania), Rafinha (Brazylia) i Franck Ribery (Francja). Spośród 14 piłkarzy tylko 6 mówi według BILD na poziomie bardzo dobrym, dobrym lub zadawalającym. 1 oznacza według gazety umiejętność mówienia po niemiecku na poziomie „klasy światowej“, a 6 to „nieporozumienie“. U. Hoeneß zapowiedział, że kto nie będzie się przykładaj do języka niemieckiego, będzie musiał płacić kary.

Jak Lewandowski nauczył się niemieckiego

Podczas wywiadu z 2012 roku dziennikarz zapytał Lewego dlaczego tak szybko nauczył się języka niemieckiego. Robert odpowiedział: „Próbuję uważnie słuchać, gdy rozmawiają do mnie koledzy albo trener. Poza tym podczas rozmowy z kolegami mam więcej radochy, niż na lekcjach“.

A co sprawia, że wy szybciej uczycie się języka niemieckiego? Jeśli tak jak Robert nie lubicie lekcji, zamiast tego podsłuchajcie wywiadu „Carpool mit Robert Lewandowski – kann er singen?!” (11teamsports) z Lewym.

Język potoczny po niemiecku z Lewandowskim

Ogarniasz niemiecki tak dobrze jak Lewy?

W wywiadzie Carpool z Lewandowskim moderator i Lewy używają wielu słów potocznych, które są bardzo popularne w życiu codziennym w Niemczech. Obejrzyj wywiad i przejrzyj krótki słowniczek niemieckiego slangu, który dla Ciebie przygotowałam. Co uważasz o użytych zwrotach?

  • Das kriegen wir schon hin!  – Damy radę, ogarniemy to!
  • Das schaffen wir! – Damy radę, ogarniemy to!
  • Macht es dir etwas aus, wenn ich ein bisschen Musik anmache? -Nie będzie ci to przeszkadzało, jeśli włączę muzykę?
  • Ich habe ein paar geile Tracks am Start – mieć (w zanadrzu) kilka zajebistych piosenek
  • FIFA zocken – grać w FIFA
  • Da hast du völlig recht – W tym się z tobą całkowicie zgadzam
  • Einen Gang runterschalten – wyluzować, odpuścić, dać sobie czas
  • Wir haben es rechtzeitig geschafft – Daliśmy radę (coś ogarnąć) na czas
  • Mach´s gut! – trzymaj się (ciepło)!

Kliknij na zdjęcie, żeby ściągnąć notatkę i wydrukować ją.

Miłej zabawy z niemieckim & Viel Spaß!

kursy niemieckiego online

Podobało Ci się?

Podziel się wpisem na facebooku, whatsappie & prześlij e-mailem albo wydrukuj.

Będę wiedziała, że wpis Ci się przydał. A to dla mnie wielka motywacja, żeby pisać dalej 🙂

Justyna z Los geht's!