-->
Kiedyś Skaldowie śpiewali o tym, że ludzie listy piszą… i owszem, piszą, ale dziś zupełnie inne, bo elektroniczne. Online dzieje się wszystko. Pora na wpis, który zrewolucjonizuje Twój wizerunek – staniesz się specjalistką od komunikacji, a Twoje e-maile posłużą za Twoją wizytówkę. Gotowa? Świetnie, zatem los geht’s!
W natłoku codziennych wydarzeń zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym, kolejnym obszarem, który wymaga uwagi jest pisanie e-maili. Z punktu widzenia etykiety społecznej i biznesowej to bardzo istotny element w komunikacji. Ma znaczenie to, czy korespondujesz ze znajomym, z kontrahentem, czy managerem konkretnego działu w firmie zewnętrznej. Podczas pisania wiadomości warto zwrócić uwagę na obowiązujący schemat e-maila oraz poszczególne części, bez których e-wiadomość najzwyczajniej nie miałaby sensu.
O czym mowa? Przede wszystkim o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu, które stanowią główny trzon e-maila. Ponadto ważne są kolejne 4 elementy, tj. temat wiadomości, zwrot do odbiorcy, odpowiednie pożegnanie i sygnatura. Te jednak nie podlegają specjalnej metamorfozie i są raczej powtarzalne, dlatego skup się na trzech pierwszych. To one powinny być mięsiste, intrygujące i skłaniające adresata do tego, aby miał ochotę zareagować na treść.
Notatka telefoniczna, zapytanie o współpracę, propozycja realizacji projektu biznesowego czy przesłanie informacji to tylko kilka przykładów wiadomości, które możesz przekazać w taki sposób, aby zrobić ogromne wrażenie na odbiorcy. Sprytnie, poprawnie i odpowiednio – to trzy złote cechy każdego e-maila po niemiecku.Tylko jak to napisać? ? To proste! Wystarczy, że zapiszesz się na mój kurs online, a reszta przyjdzie sama.
Pisanie e-maili po niemiecku z zastosowaniem zasady sprytnie, poprawnie i odpowiednio otwiera Ci drogę do sukcesu. Sprytnie, czyli orientować się, jakich gaf w języku niemieckim unikać i w jaki sposób wpasować się w niemiecki savoir-vivre. Poprawnie, czyli z zastosowaniem gramatyki niemieckiej w kontekście korespondencji biznesowej. Odpowiednio, czyli z uwzględnieniem właściwego tonu komunikacji z odbiorcą (luźny lub formalny w zależności od charakteru e-maila).
Z mojego kursu online dowiesz się 3 podstawowych rzeczy:
1. E-mails clever schreiben – konsekwentnie budujesz swoje niemiecki alter ego, bez wysiłku dryfując po niuansach językowych i tym samym dając się poznać jako ktoś, kto na języku niemieckim zjadł zęby. Stajesz się wiarygodna, wiesz, jakich zwrotów używać, jesteś świadoma tego, co chcesz zakomunikować. Jak równy z równym, auf Augenhöhe – w ramach żartu dosłownie „jesteś na poziomie oczu”, czyli na trzęsące się ze stresu przed rozmową biznesową ręce lub torsje żołądkowe nikt nie zwróci uwagi – bez obaw!
2. E-mails korrekt schreiben – używanie na najwyższym poziomie konstrukcji gramatycznych z uwzględnieniem różnic w wyrażaniu uprzejmości na linii Niemcy-Polska. Dzięki temu w oczach odbiorcy wykreujesz się na rzetelną i profesjonalną partnerkę w biznesie. Poprawna komunikacja zdecydowanie wzbudzi zaufanie u adresata Twoich wypowiedzi.
3. E-mails passend schreiben – tu zaskarbiasz sobie absolutną sympatię, bo nie dość, że piszesz ekstremalnie poprawnie, to potrafisz na tyle dobrze operować językiem niemieckim, że między wierszami przemycasz emocje, czym zdecydowanie punktujesz u adresata. Podbijasz niemieckie serca, Liebe Frau!
W każdej lekcji w moim kursie daję wskazówki i gotowe przykłady biznesowych e-maili po niemiecku. A wszystko to okraszone jest niemieckim savoir-vivrem na najwyższym poziomie elegancji, wyczucia i biurowej dyplomacji.
Pisząc e-maile biznesowe w pracy pamiętaj koniecznie o tych trzech wskazówkach. Jestem pewna, że pomoże Ci to zaprezentować się profesjonalny sposób.
Zapisz sie po darmową wiedzę w ramach cyklu Bürojob w 30 dni. Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy biurowej po niemiecku.
Udoskonal swój język biurowy w pracy i naucz się pisać biznesowe e-maile i formalne listy profesjonalnie, poprawnie i z klasą.
Justyna Goliasz-Magic, Los geht’s! 2019
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Sprawdź teraz swoją skrzynkę e-mailową i potwierdź zapis na newsletter.
Nie widzisz e-maila ode mnie?
Może być w folderze „Oferty” albo „Spam”.
Wtedy poszukaj po tytule e-maila: „Potwierdź zapis – Los gehts (niemiecki)”.
Powinien Ci on wyskoczyć. Potwierdź zapis i gotowe!