fbpx

E-mail po niemiecku Twoją wizytówką

mail niemiecki

Kiedyś Skaldowie śpiewali o tym, że ludzie listy piszą… i owszem, piszą, ale dziś zupełnie inne, bo elektroniczne. Online dzieje się wszystko. Pora na wpis, który zrewolucjonizuje Twój wizerunek – staniesz się specjalistą od komunikacji, a Twoje e-maile posłużą za Twoją wizytówkę. Gotowy? Świetnie, zatem los geht’s!

E-mail po niemiecku to nie taka straszna trwoga

W natłoku codziennych wydarzeń zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym, kolejnym obszarem, który wymaga uwagi jest pisanie e-maili. Z punktu widzenia etykiety społecznej i biznesowej to bardzo istotny element w komunikacji. Ma znaczenie to, czy korespondujesz ze znajomym, z kontrahentem, czy managerem konkretnego działu w firmie zewnętrznej. Podczas pisania wiadomości warto zwrócić uwagę na obowiązujący schemat e-maila, odpowiednie zwroty oraz poszczególne części, bez których e-wiadomość najzwyczajniej nie miałaby sensu.

O czym mowa? Przede wszystkim o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu, które stanowią główny trzon e-maila. Ponadto ważne są kolejne 4 elementy, tj. temat wiadomości, zwrot do odbiorcy, odpowiednie pożegnanie i sygnatura. Te jednak nie podlegają specjalnej metamorfozie i są raczej powtarzalne, dlatego skup się na trzech pierwszych. To one powinny być mięsiste, intrygujące i skłaniające adresata do tego, aby miał ochotę zareagować na treść.
Notatka telefoniczna, zapytanie o współpracę, propozycja realizacji projektu biznesowego czy przesłanie informacji to tylko kilka przykładów wiadomości, które możesz przekazać w taki sposób, aby zrobić ogromne wrażenie na odbiorcy. Sprytnie, poprawnie i odpowiednio – to trzy złote cechy każdego e-maila po niemiecku. Tylko jak go napisać? To proste! Wystarczy, że zapiszesz się na mój kurs online – znajdziesz w nim przykłady maili po niemiecku i niemieckie zwroty, które z powodzeniem wykorzystasz w korespondencji.

kursy niemieckiego online

Schokoladenseite, czyli Ty, Twój e-mail i Twoja wizytówka

Pisanie e-maili po niemiecku z zastosowaniem zasady sprytnie, poprawnie i odpowiednio otwiera Ci drogę do sukcesu. Sprytnie, czyli orientować się, jakich gaf w języku niemieckim unikać i w jaki sposób wpasować się w niemiecki savoir-vivre. Poprawnie, czyli z zastosowaniem gramatyki niemieckiej w kontekście korespondencji biznesowej. Odpowiednio, czyli z uwzględnieniem właściwego tonu komunikacji z odbiorcą (luźny lub formalny w zależności od charakteru e-maila).

Z mojego kursu online „Niemiecki biznesowy” dowiesz się 3 podstawowych rzeczy:

mail po niemiecku

1. E-Mails clever schreiben – konsekwentnie budujesz swoje niemiecki alter ego, bez wysiłku dryfując po niuansach językowych i tym samym dając się poznać jako ktoś, kto na języku niemieckim zjadł zęby. Stajesz się wiarygodny, wiesz, jakich zwrotów używać, jesteś świadomy tego, co chcesz zakomunikować. Jak równy z równym, auf Augenhöhe – w ramach żartu dosłownie „jesteś na poziomie oczu”, czyli na trzęsące się ze stresu przed rozmową biznesową ręce lub torsje żołądkowe nikt nie zwróci uwagi – bez obaw!

2. E-Mails korrekt schreiben – używanie na najwyższym poziomie konstrukcji gramatycznych z uwzględnieniem różnic w wyrażaniu uprzejmości na linii Niemcy-Polska. Dzięki temu w oczach odbiorcy wykreujesz się na rzetelną i profesjonalną partnerkę w biznesie. Poprawna komunikacja zdecydowanie wzbudzi zaufanie u adresata Twoich wypowiedzi.

3. E-Mails passend schreiben – tu zaskarbiasz sobie absolutną sympatię, bo nie dość, że piszesz ekstremalnie poprawnie, to potrafisz na tyle dobrze operować językiem niemieckim, że między wierszami przemycasz emocje, czym zdecydowanie punktujesz u adresata. Podbijasz niemieckie serca!

W każdej lekcji w moim kursie biznesowym daję cenne wskazówki, podsuwam Ci przydatne zwroty i gotowe przykłady biznesowych e-maili po niemiecku. A wszystko to okraszone jest niemieckim savoir-vivrem na najwyższym poziomie elegancji, wyczucia i biurowej dyplomacji.

Kurs biznesowy - przykład

Pisząc e-maile biznesowe w pracy pamiętaj koniecznie o tych trzech wskazówkach. Jestem pewna, że pomoże Ci to zaprezentować się profesjonalny sposób.

Halli hallo, fajnie, że tu jesteś! 😊

Jeśli czytasz ten wpis to mamy pewnie coś wspólnego. Albo uczysz się języka niemieckiego, albo interesujesz się Niemcami. Zgadza sie? Miło mi Cię poznać. Mam na imię Justyna, jestem autorką tego wpisu i założycielką Los geht’s! Od ponad dekady mieszkam w Niemczech. Jak się pewnie domyślasz, miałam okazję stać po obydwu stronach barykady: jako lektorka i osoba ucząca się niemieckiego. Korzystam z tego doświadczenia i pokazuję, że niemieckiego można się nauczyć, a Niemcy to nie tylko wyjazd na szparagi 👩‍🌾 czy pan A. z wąsikiem. 👨🏻To jest moja misja! Zapisz się na mój newsletter, jeśli chcesz dostawać ode mnie ciekawostki o j. niemieckim i Niemczech.

P.S. Sprawdź swoją skrzynkę (w tym spam), aby potwierdzić zapis.

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Szkoły języka niemieckiego Los geht’s! Administratorem Twoich danych osobowych będzie Los geht’s! UG z siedzibą w Heßstr. 61, 80978 Monachium, Niemcy. Twoje dane będą przetwarzane do celów związanych z wysyłką newslettera.

Podobało Ci się?

Podziel się wpisem na facebooku, whatsappie & prześlij e-mailem albo wydrukuj.

Będę wiedziała, że wpis Ci się przydał. A to dla mnie wielka motywacja, żeby pisać dalej 🙂

Justyna z Los geht's!