fbpx

Tradycje wielkanocne w Niemczech, które musisz poznać

Jajka wielkanocne

W tym wpisie dowiesz się...

Znasz już najważniejsze tradycje wielkanocne w Niemczech? Jeśli nie, to mamy coś dla Ciebie. 😉 Wielkanoc za naszą zachodnią granicą różni się od tej, do której przywykliśmy w Polsce. Choć nie jest ona tak hucznie obchodzona, wciąż kryje w sobie wiele ciekawych zwyczajów i tradycji. Dziś zabierzemy Cię w chronologiczną podróż po niemieckiej Wielkanocy, zdradzając sekrety zarówno przedświątecznych przygotowań (które są bardzo ważne, podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia), jak i samych świątecznych dni. Odkryjesz z nami nie tylko 5 najważniejszych tradycji, z których 3 dotyczą przygotowań do Wielkanocy, ale również dowiesz się, jak poczuć magię niemieckich świąt na własnej skórze. Przygotowaliśmy dla Ciebie małe wielkanocne wyzwania, które pomogą Ci utrwalić zdobytą wiedzę i wczuć się w klimat świąt.

Lektorka Justyna, która rzadko spędza Wielkanoc w Niemczech, poprosiła o pomoc swoją bawarską przyjaciółkę Ninę. To właśnie Nina podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat najważniejszych niemieckich tradycji wielkanocnych.

 

Screen z rozmowy lektorki Justyny z przyjaciółką

Źródło: Archiwum własne.

Tradycja wielkanocna nr 1: Pomaluj pisanki

Malowanie pisanek „Ostereier färben” to jeden z najbardziej rozpowszechnionych zwyczajów wielkanocnych w Niemczech. Chociaż jego dokładne pochodzenie nie jest do końca jasne, zdobienie jajek ma miejsce już od czasów przedchrześcijańskich. Wówczas symbolizowało ono odradzające się życie. W tradycji chrześcijańskiej jajko stało się symbolem zmartwychwstania Jezusa. Początkowo malowano je na czerwono, symbolizując przelaną krew Chrystusa. Z czasem kolorystyka i zdobienia stały się bardziej różnorodne, a malowanie pisanek stało się radosnym, rodzinnym przedsięwzięciem.

Dziś w Niemczech malowanie pisanek to nie tylko religijny zwyczaj, ale przede wszystkim świetna zabawa i sposób na stworzenie pięknych wielkanocnych dekoracji. Kolorowe jajka zdobią świąteczne stoły, bukiety i oczywiście wielkanocne stroiki. Jeśli chcesz poczuć magię niemieckich świąt, koniecznie spróbuj pomalować pisanki z rodziną lub przyjaciółmi. W Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji i poradników, jak to zrobić.

🐣 Wielkanocny challenge:

  • wpisz w wyszukiwarce YouTuba hasło “Ostereier selber färben”. Obejrzyj filmiki o malowaniu jajek w Niemczech. Na przykład tutaj dowiesz się, jak pofarbować jajka za pomocą ryżu i łupin cebuli. 🧅

Tradycja wielkanocna nr 2: Udekoruj wielkanocny stroik

Kolejnym ważnym elementem niemieckich świąt wielkanocnych jest dekorowanie Osterstrauß, czyli wielkanocnego stroika. Stroik ten zazwyczaj składa się z gałązek bazi, bukszpanu lub forsycji, do których przymocowuje się kolorowe pisanki, wstążki, figurki zajączków i inne ozdoby. Nina, bawarska przyjaciółka Justyny, podkreśla, że dekorowanie stroika to dla wielu Niemców bardzo ważny element przygotowań do świąt.

 

Screen z rozmowy lektorki Justyny z przyjaciółką

Źródło: Archiwum własne.

Jak zrobić wielkanocny stroik? Możesz zrobić go samodzielnie lub kupić gotowy w sklepie.

🌸 Jeśli chcesz zrobić stroik samodzielnie:

  • Zbierz gałązki bazi, bukszpanu lub forsycji.
  • Umieść je w wazonie lub doniczce.
  • Udekoruj gałązki pisankami, wstążkami, figurkami zajączków i innymi ozdobami.
  • Możesz również dodać do stroika kwiaty, np. żonkile lub hiacynty.

🌸 Jeśli chcesz kupić gotowy stroik:

  • Poszukaj go w kwiaciarniach, supermarketach lub na targach wielkanocnych.
  • Wybierz stroik, który Ci się podoba i pasuje do Twojego wnętrza.

🐣 Wielkanocny challenge:

  • Obejrzyj na YouTubie film „Osterstrauß selber machen” (np. tutaj) i spróbuj zrobić własny stroik.
  • Jeśli chcesz kupić gotowy stroik w niemieckim sklepie internetowym, wpisz w wyszukiwarkę hasło „Osterstrauß kaufen”.
  • Wyszukaj w Google „Ostermärkte” (targi wielkanocne) i swoje miasto, aby znaleźć najbliższy targ, na którym możesz kupić stroik.

Fajnie Ci się czyta? To podziel się wpisem ze znajomymi.

Tradycja wielkanocna nr 3: Odwiedź wielkanocny ryneczek

Ostermärkte, czyli wielkanocne jarmarki, to nieodłączny element niemieckich obchodów Wielkanocy. Odbywają się one zazwyczaj na kilka tygodni przed świętami, ale również w samą Wielkanoc. Na jarmarkach można znaleźć mnóstwo świątecznych dekoracji, rękodzieła, a także tradycyjne potrawy i napoje. To doskonała okazja, aby poczuć magię świąt, poznać lokalną kulturę i zrobić zakupy.

🔍 Gdzie znaleźć Ostermärkte?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google „Ostermärkte” i swoje miasto, aby znaleźć listę najbliższych jarmarków.

🐣 Wielkanocny challenge:

  • Wybierz się na Ostermarkt w swoim mieście.
  • Kup ręcznie robioną ozdobę wielkanocną.
  • Spróbuj tradycyjnej potrawy lub napoju.
  • Porozmawiaj z mieszkańcami o ich świątecznych zwyczajach (może takie spotkanie jeszcze bardziej zmotywuje Cię do nauki niemieckiego 😉).

Tradycja wielkanocna nr 4: Zobacz wielkanocne ognisko

Osterfeuer, czyli ognisko wielkanocne, to kolejna fascynująca tradycja, która łączy w sobie elementy chrześcijańskie i pogańskie. W Niemczech ogniska rozpala się w sobotę lub niedzielę wielkanocną. Z chrześcijańskiego punktu widzenia ogień symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa i zwycięstwo życia nad śmiercią. Z kolei w pogańskiej tradycji ogień miał wypędzić zimę i zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.

🔥 Gdzie można zobaczyć Osterfeuer?

Niektóre rodziny rozpalają ogniska w swoich ogrodach. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Z tego względu zdecydowanie bardziej zachęcamy więc do odwiedzenia publicznych ognisk, organizowanych przez wiele miejscowości w Niemczech. Osterfeuer odbywają się najczęściej na placach lub łąkach. Publiczne ogniska są bardzo popularne w Bawarii, ale nie tylko. Przykładowo w Berlinie taki event gromadzi wiele niespokojnych duchów, miłośników pirotechniki i gangsterów. 😉

Ognisko wielkanocne w Bawarii

Źródło: https://www.bv-seeshaupt.de/osterfeuer/.

🐣 Wielkanocny challenge:

  • Obejrzyj sobie na YouTubie film „Osterfeuer” (np. ten).
  • Znajdź w swojej okolicy publiczne ognisko wielkanocne.
  • Udaj się na Osterfeuer z rodziną lub przyjaciółmi.

Tradycja wielkanocna nr 5: Poszukaj wielkanocnych jajek

Ostereier suchen, czyli poszukiwanie wielkanocnych jajek, to kolejny „must have”, jeśli chodzi o tradycje wielkanocne w Niemczech. Rodzice ukrywają jajka w różnych miejscach w domu lub ogrodzie. Dzieci w niedzielny poranek (jeszcze przed śniadaniem), uzbrojone w koszyczki, szukają jajek, a gdy je znajdą, z radością je zjadają. Niektóre rodziny organizują również konkursy na najszybciej zebrane jajka.

Z tradycją szukania jajek nieodłącznie związany jest też wielkanocny zajączek, który w dawnych wierzeniach symbolizował odradzające się życie. W Niemczech zajączek wielkanocny (Osterhase) jest bardzo popularną postacią, a jego wizerunek można spotkać na wielu dekoracjach i słodyczach.

Dziecko zbiera jajka wielkanocne

Źródło: bit.ly/4a7ronP.

🐣 Wielkanocny challenge (dla rodziców z dziećmi, ale nie tylko 😉):

  • Ukryj czekoladowe jajka w domu lub ogrodzie.
  • Zorganizuj polowanie na jajka dla swoich dzieci (partnerki, przyjaciół itd.).
  • Nagrodź uczestników za zebranie wszystkich jajek.

Poszukiwanie jajek to świetna zabawa dla całej rodziny. To również doskonały sposób na to, aby dzieci poznały niemieckie tradycje wielkanocne.

Czym się różnią tradycje wielkanocne w Niemczech i w Polsce?

Tradycje wielkanocne w Niemczech i Polsce łączą pewne wspólne elementy, takie jak malowanie jajek, symbolizujące odradzające się życie. Istnieje jednak wiele różnic, które sprawiają, że święta te są celebrowane w odmienny sposób w obu krajach.

Punkty wspólne:

  • Malowanie jajek: Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech popularne jest malowanie jajek wielkanocnych.
  • Zajączek wielkanocny: W obu krajach to on przynosi dzieciom prezenty, choć w Polsce jego rola jest nieco mniej znacząca.

Różnice:

  • Czas świętowania: W Polsce Wielkanoc to hucznie obchodzone trzydniowe święto, podczas gdy w Niemczech święta trwają zazwyczaj dwa dni i mają bardziej stonowany charakter.
  • Symbolika: Symbolem Wielkanocy w Polsce jest przede wszystkim baranek wielkanocny, a w Niemczech wspomniany już wcześniej zająć.
  • Tradycje: Polacy w Wielką Sobotę idą całymi rodzinami do kościoła, aby poświęcić pokarmy w przystrojonych koszyczkach, a w Poniedziałek Wielkanocny oblewają się wodą z okazji Śmingusa-Dyngus. W Niemczech nie ma takich zwyczajów.
  • Pochody: W Polsce organizowane są procesje rezurekcyjne, a w Niemczech popularne są spacery wielkanocne (Osterspaziergang).
  • Jedzenie: Na polskim stole wielkanocnym królują tradycyjne potrawy, takie jak żurek, babka i mazurek. W Niemczech nie ma tak bogatej tradycji kulinarnej związanej z Wielkanocą, ale popularne jest jedzenie baranka wielkanocnego, czyli das Osterlamm. O tradycyjnych świątecznych potrawach możemy powiedzieć nieco więcej w kontekście potraw wigilijnych w Niemczech.

Screen z rozmowy lektorki Justyny z przyjaciółką

Źródło: Archiwum własne.

Wielkanoc w Polsce i Niemczech to dwa różne święta, choć łączy je wspólna symbolika i religijne znaczenie. Różnice w tradycjach i zwyczajach sprawiają, że święta te mają wyjątkowy charakter w każdym z tych krajów. Chcesz poznać więcej sekretów niemieckiej kultury i języka? Zapisz się na kursy niemieckiego online w Los geht’s! Nasze doświadczone lektorki pomogą Ci odkryć magię języka Goethego i oswoić się z niemieckimi zwyczajami – nie tylko na święta! 😉 Sprawdź naszą ofertę i rozpocznij swoją przygodę z językiem niemieckim już dziś! Los geht’s!

Newsletter

Wsiadaj na przejażdżkę! 🎢

Język niemiecki to rollercoaster języków obcych. Góra, dół, góra, zakręt – jazda bez trzymanki! Warto mieć w takiej podróży zaufaną osobę, która niejedną przejażdżkę ma już za sobą. 😉 Dołącz do nas i zapisz się na bezpłatny newsletter. Podpowiemy Ci, jak podczas tej przejażdżki mieć frajdę i dotrwać do końca. 😉 Otrzymasz od nas wskazówki i tipy, jak uczyć się niemieckiego lepiej.